Ekonomi

Ekonomik kriz son 7 yılda giderek derinleşti ve Cumhuriyet tarihinde ilkler yaşandı!

Ekonomi kriz büyümeye devam ediyor. Döviz kurundan, alım gücüne, tüketici kredi borçlarından dış borca, özellikle son 7 yılda giderek derinleşti ve AK Parti bu ülkeye Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş ilkler yaşattı. Siyasal ahlaktan hukuka, demokrasiden eğitime hemen hemen her alanda ilkleri yaşayan ülkede rakamlar, ekonominin resmen bataklığa saplandığını gösteriyor.

Dış borç: 2002’de 150 milyar dolar, bugün 475 milyar dolar
Benzin: 2002’de 1.30 TL iken bugün 7.78 TL
Dolar: 2002’de 1.50 iken bugün 8.94 TL
Çeyrek altın: 2002’de 32 TL iken bugün 863 lira

Tüketici kredi borçları: 2002’de 5.5 milyar TL iken, bugün 915 milyar lira olmuş durumda. AKP’nin 19 yıllık iktidarından kalan koca bir enkaz.

Bırakılan enkaz o kadar büyük ki, konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ‘’Türkiye’nin arka arkaya 7 dönem küçüldüğünü de vurgulayarak, “Yaklaşık 100 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca milli gelirin arka arkaya 7 yıl düştüğü tek zaman dilimi 2014 ile 2021 yılları arasına denk geliyor” dedi.

Daha önce, milli gelirin arkaya arkaya düştüğü dönemin 2. Dünya Savaşı’na denk geldiğini vurgulayan CHP’li Aydın, “O dönem de 7 değil 4 yıldı. 1980 öncesindeki krizde bile, arka arkaya düşüş 3 yıl sürüyor. AKP iktidarı bir de bu alanda rekor sahibi oldu. Sürekli yoksullaşma var. 7 yıl arka arkaya milli gelirin azalmasının anlamı, 2014’ten bu yana, sürekli yoksullaşmadır, halkın fakirleşmesidir” dedi.

‘Tüm kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor’

Türkiye’nin uzun süredir yolsuzluk iddialarıyla da sarsıldığını hatırlatan Aydın, “Pandora’nın belgeleri de, kutusu da açılıyor. Yandaş iş adamlarının isimleri dolaşıyor, tüm kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor. Sayıştay raporları TBMM’ye gönderildi, hepsinde yolsuzluk tespitleri var, ses seda yok. İktidarın gücü ortada suç olmasa da Boğaziçili öğrencilere yetiyor. Gariban kağıt toplayıcıları ile uğraşıyorlar. Yolsuzluk normal, yoksulluk suç” dedi.