Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

Doğalgaza yüzde 18 elektriğe ise yüzde 21 zamma hazır olun!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaza ve elektriğe zam gelecek mi sorusuna yanıt verdi. Kış yaklaşması ile birlikte doğalgaz ve elektrik tüketimi artacak ve gelen zamlarla birlikte bu kış faturalar cep yakacak. Son gelen zamlarla birlikte bu yıl doğalgaza yüzde 18, elektriğe ise yüzde 21 zam geldi ve bu Bakan Fatih Dönmez’e göre gelmesi gereken zammın sadece yarısı. Yaptığı açıklamalarda önümüzde ki günlerde doğalgaza yüzde 18, elektriğe ise yüzde 21 zam geleceğinin sinyalini veren Dönmez, enerji sorunları ile ilgili de bilgi verdi.

Artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarını petrolün artışına ve kuraklık nedeni ile elektrik üretiminin azalmasına bağlayan Bakan Dönmez ‘’ “Bu yıl petrolün varil fiyatı 80 doların üzerinde. Avrupa’da üretim azaldı. Bu durum fiyatlarda yükselmeye neden oldu. Teknik altyapı olarak herhangi bir sorun yok. Kuraklık nedeniyle elektrik üretim miktarımız azaldı’’ dedi.

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yine zam gelecek mi sorusunu cevaplayan Dönmez, bu yıl yapılan zamların, yapılması gereken zamların sadece yarısı kadar yapıldığını belirtti. Normalde doğalgaz maliyetinde yüzde 36 ve elektrik maliyetinde yüzde 42 artış olmasına rağmen bu yıl doğalgaza yüzde 18, elektriğe ise yüze 21 zam yapıldığını hatırlatan Dönmez, konuya ilişkin olarak şu açıklamaları yaptı;

‘’Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz. Sene başından bu yana konut için doğalgazda yüzde 18, elektrikte yüzde 21 fiyat artışı oldu. Maliyet artışının yaklaşık yarısı yansıtıldı’’ dedi. Bakanın bu açıklamalarında sonra ‘’doğalgaza yüzde 18, elektriğe yüzde 21 zamma hazır olun’’ yorumu geldi zira Muhalefet, iktidarın Ekim ayı sonunda enerji fiyatlarına büyük oranda zam yapacağını duyurmuştu.

Prof. Dr.- DEÜ İİBF İktisat Bölümü Yaşar Uysal: ”Sayın Bakan küresel enerji fiyatlarındaki artışı vatandaşa tam yansıtmayarak devletin fedakarlık yaptığını ifade etmiş. Ben “devletin fedakarlık yapması” ifadesini anlamadım doğrusu. Devlet neyden, kimden, nasıl ve kimin için fedakarlık yapmış oluyor? Bir bilen anlatır mı acaba!”