Genel

Toplam yurt yatak sayısı öğrencilerin yüzde 10’na bile yetmiyor! 

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya Milletvekili) -İstatistiklere göre vatandaşlarımızın yüzde 43’ünün kirada yaşamakta olduğu ortaya konulmuştur. Ülkemizde barınma imkânlarının zorlaşması ve barınma giderlerinin özellikle son yıllarda fahiş bir şekilde artması ekonomik bunalımda olan insanlarımızın en can sıkıcı sorunu hâline gelmiştir. Asgari ücretin 2.825 TL olduğu ülkemizde, bu ücretin yarısından fazlasını kiraya harcayan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaları da elbette mümkün olamıyor.

Şehir dışında okuyan öğrencilerin üniversitelerinin bulunduğu şehirlere ayak basar basmaz karşılaştıkları en büyük sorun yurt sorunudur ve kiralık ev sorunudur. Gençlerimiz hayata atılmadan ekonomik bunalıma adım atıyorlar. Gençlik ve Spor Bakanı “On dokuz yılda ülkede sessiz devrim yaparak şu kadar yatak kapasitesine getirdik, bu kadar kredi ve burs imkânı sağlıyoruz.” diye konuşmayı çok iyi biliyor ancak 8 milyon 250 bin öğrencimizin yüzde 10’unu bile barındıracak yurt yatak sayımız maalesef ülkemizde yok.

Yurt ihtiyaçları karşılanmayan öğrencilerin haklı taleplerini dile getirmek için yaptıkları eylemler ise maalesef terörist damgasıyla karşılaştırılıyor ve acı bir tablo ki her konuda olduğu gibi sorumluluk öğrencilerde, sorumluluk talep eden vatandaşlarda. Yurt sorunu Gençlik ve Spor Bakanlığının çözmesi gereken başlıca konudur ancak ülkemiz içinde bulunduğu ekonomik durum, daha doğrusu ülkeyi getirdiğiniz ekonomik durum her alanda olduğu gibi evlatlarımızın da hayallerini suya düşüren bir hâle gelmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptığı açıklamalarda kamu yurtlarının yatak kapasitesinin 724 bin olduğu ifade edilmektedir.

Özel yurtlarla birlikte 1 milyonu aştığı söylenmektedir. Bütün bu gerçeklerle beraber özellikle Sayın Bakanlığın ve iktidarınızın efendim 2002 yılıyla sürekli karşılaştırma yapmaları gerçekten oldukça artık komik oluyor.

2002 yılı öncesi beğenmediğiniz iktidarlar döneminde her 100 üniversite öğrencisinin 9,7’si yurtlarda kalabiliyordu, yatak sayısı bu orandaydı. Bugün ise bu sayı yüzde 8,2’ye düştü ama siz yalan rüzgârları estirmeye, milleti aldatmaya her konuda olduğu gibi bu konuda da sürdürüyorsunuz ama artık boşa çabalarınız çünkü Türk milleti her konuda gerçekleri görüyor, bu gerçekleri bir kere ben burada ifade etmek istiyorum, hepinize saygılar sunuyorum.