Gündem

Öğrenciler tarikat ve cemaat yurtlarına mahkûm edildi!

DERSİM DAĞ (Diyarbakır Milletvekili) -Üniversitelerin açılmasıyla beraber, onlarca üniversiteli öğrenci “Nerede kalacağım? Nasıl geçineceğim?” sorularıyla baş başa kaldı. Üniversiteyi kazanan bir öğrenci eğitim ve öğretim hakkını elde ettiği başarıya sevinemiyor bile çünkü öğrenciler yurt bulamıyor; öğrenciler ev bulamıyor; öğrenciler pahalılaşan yaşam koşullarında 650 TL bursla geçinemiyor. Yurtlara yerleşemeyen, ev kiralarının fahiş fiyatlarda olmasından kaynaklı ev kiralama imkânı olmayan onlarca öğrenci bu yıl da sokakta kaldı ve öğrenciler tarikat ve cemaat yurtlarına mahkûm edildi.

İktidarın öğrencilere dayattığı sefalete karşı, barınacak yeri olmayan öğrenciler en temel insani hakları için “Barınamıyoruz!” diyerek sokaklarda kaldıklarını haykırdı ve geceleri banklarda sabahlamaya başladı.

İstanbul başta olmak üzere İzmir, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Diyarbakır gibi birçok ilde öğrenciler yağmur altında parklarda sabahlarken öğrencilerin çadırlarda dahi barınmasına izin verilmedi. Ücretsiz eğitim, ücretsiz barınma en temel hak iken bu haklar için protesto hakkını kullanan öğrenciler gözaltına alındı, aileleri aranarak tehdit edildi. Bu şekilde öğrencileri demokratik eylemlerinden vazgeçireceğini düşünenler yine yanıldı.

Öğrenciler soğuk hava ve yağmura rağmen parklarda nöbetlerine devam ediyor ve tüm bunlar gerçekleşirken Cumhurbaşkanı öğrencilerin sorunlarını dillendirmek yerine ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi, öğrencilerin hiçbir sorunu yokmuş gibi açıklamalar yapıp, barınacak yeri olmayan öğrencileri yalan söylemekle suçladı.

Neymiş? 2002’de yurt sayısı 200’lerdeymişte 2021’de yurt sayısı 774’e çıkmış. 2002’de burs 45 TL’ymiş de şimdi 650 TL olmuş. Cumhurbaşkanı 2002’deki öğrenci sayısıyla günümüzdeki mevcut üniversiteli öğrenci sayısını biliyor mu acaba? 2002’deki burs ücretinin asgari ücretin yüzde 24,46’sı iken bursun 2021 yılında 650 liraya çıkarılmasına rağmen asgari ücretin yüzde 23’üne denk geldiğini biliyor mu? Öğrencilere verilen bursların ekonomik krizin getirdiği enflasyonla yol parasına dahi yetmediğini biliyor mu, yoksa bilmemezlikten mi geliyor?

720 bin yurt kapasitesi olduğunu söyleyip yurt başvurusunun 600 bin civarında olduğunu ifade ediyorsunuz. Madem kapasite anlatıldığı kadar yüksek o zaman neden öğrencilerin yüzde 60’ı yedeğe alınıyor? Geriye kalan 120 bin kontenjan kimlere ayrılıyor?

Sayıları 8 milyonu bulan öğrencilere 720 bin yurt kapasitesinin yeterli olmayacağını hepimiz biliyoruz. Peki, diğer öğrenciler nerede kalacak, nasıl geçinecek? Asgari ücretin 2.800 lira olduğu bir ülkede 1+1 eve 2 bin, 3 bin lira kira parasını kaç öğrenci verebilecek?

Yüzlerce öğrenci kalacak yer bulamadığı için üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı. Bunlardan haberiniz var mı, yoksa siz kendinizi ve toplumu kandırma çabalarınıza devam mı edeceksiniz? Televizyon ekranlarında verdiğiniz istatistikler sizin olsun, halk gerçekleri biliyor ve sizin önünüze de gerçekleri koyuyor. Öğrencileri dinlemeyen, onların sorunlarını görmeyen, hamasi söylemlerle öğrencilerin sorunlarına göz yuman bu iktidar, seçim zamanları oy devşirmek için “Gençler bizim geleceğimizdir. Gençler için şunu yapacağız, şöyle yapacağız.” diye vaatlerde bulunuyor.

Seçim zamanlarında öğrencilere vaatlerde bulunanlara soruyorum: Öğrenciler “Barınamıyoruz.” derken neden onları terörist ilan ediyorsunuz? Çöken ve çökmeye devam eden bu sistemin yükünü neden öğrencilerin omuzlarına yüklüyorsunuz? Neden fahiş kira ve yurt fiyatlarıyla öğrencileri tarikat ve cemaat yurtlarına mahkûm ediyorsunuz? Eğer gerçekten öğrenciler için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız öğrencilerin sesine kulak verin. Öğrencilerin sorunları ve talepleri açık ve nettir. Kamuya ait yerlerde öğrencilere ücretsiz barınma imkânı sağlansın. KYK’ye bağlı yurtlarda boş kontenjanlar tamamlansın. Kamu veya özel yurtlarda barınma imkânı olmayan öğrencilere kira, elektrik ve su gibi faturalarda destek sağlansın.

Öğrencilerin eğitim hakkı engellenmesin. Öğrenciler artık kendilerine dayatılan yoksulluğu, sefaleti kabul etmiyor. Yok sayılan gençler adına buradan bir kez daha sesleniyorum: Bu gidişata izin vermeyeceğiz. Bizleri sokaklara terk edip en temel hakkımızı

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...