GündemKamu Haberleri

Bakan Fahrettin Koca itiraf etti! Muhalefet ise bugüne kadar neden açıklamadığını sordu Koca’ya!

Hasta-Vaka ayrımı yapıldığını, bu nedenle Coronavirüs tablosunda vaka sayısının yer almadığını, sadece semptom gösteren hasta sayısının belirtildiğini itiraf etmişti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Hatta Muhalefetin eleştirilerine karşı da ‘ulusal çıkar’ vurgusu ile kendini savunmuştu ama yeni günde yine çok dikkat çeken bir açıklama yaptı. 15 Ekim’den sonra bütün rakamların hem halka açıklanacağını hem de dünya sağlık örgütüne bildirileceğini söyledi. Muhalefet ise bugüne kadar neden açıklamadın dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hasta-vaka ayrımı yapmadan günlük Coronavirüs gerçek günlük vaka sayılarını açıklayacaklarını şu sözlerle duyurdu. Bakan Koca ‘’Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşmaya ayın 15’in de başlayacağız. Semptomu olmasa da testi paylaşacağız’’ dedi.

TESTİ POZİTİF ÇIKAN TÜM VAKA SAYILARININ AÇIKLANMASI

Coronavirüs tablosunda sadece semptom gösteren hastaların sayısı paylaşılıyor, virüs testi pozitif çıkmasına rağmen günlük vaka sayısında ve toplam sayıda yer almıyordu. Bu itiraf geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Koca bu itirafı sonrasında bugün yeni bir açıklama yaparak artık testi pozitif çıkanlarında günlük açıklanan Coronavirüs tablosu verilerine ekleneceğini belirtti.

Bakanın bu itirafları karşısında eleştirilerini sürdüren Muhalefet partileri şöyle dedi.

NEDEN DOĞRU RAKAMLARI AÇIKLAMADIN?

CHP’li Ankara Milletvekili Murat Emir ‘’Bakan bir kez daha açığa düşmüştür. Bakan bir kez daha yaptığı uygulamayla çelişkiye düşmüştür. Neden doğru rakamları açıklamıyorsun dediğimizde ulusal çıkarları savunduğunu söylemişti.

Demek oluyor ki Sayın Bakan artık ulusal çıkarlardan vazgeçmiştir ya da geçmişte yaptıklarının yanlış olduğunu itiraf etmiştir’’ dedi.

‘’SAĞLIK BAKANI TÜRK MİLLETİNE ŞEFFAF DAVRANMAMIŞTIR’’

İYİ Partili Aytun Çıray: Sayın Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamalarda itiraf ve ikrarda bulunmuş. Demek istiyor ki Sayın Bakan; biz bu güne kadar Türk milletinden ve bilim insanlarından gerçekleri sakladık. Sağlık Bakanı bu süreçleri yönetememiştir. Türk milletine şeffaf davranmamıştır. Bu nitelikleriyle bu bakanın derhal istifa etmesi gerekir.

İNSANLARIN SAĞLIĞI İLE DALGA GEÇEMEZSİNİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Sağlık ya… Bunun içinde can var. Bu işin şakası makası yok. İnsanların sağlığı ile dalga geçemezsiniz. İnsanların sağlığı ile ilgili verileri oynayamazsınız.

15 EKİM’DEN SONRA GERÇEK VAKA SAYILARI PAYLAŞILACAK

Günlük vaka sayısının gerçekte ne kadar olduğuna dair sorulan sorulara ısrarla yanıt vermemişti Bakan Fahrettin Koca… Eleştirileri de ulusal çıkar vurgusu ile ses yükseltmişti. Muhalefet, DSÖ’ye de doğru bilgi verilmiyor derken Hürriyet Gazetesinden Ertuğrul Özkök’e verdiği röportajda Bakan, sadece hasta paylaşma uygulamasından geri adım attığını açıkladı.

Ekim ayının 15’inden itibaren turkuaz tablo tekrar değişecek. Sadece semptom gösterenler değil. Testi pozitif çıkan toplam sayıları da artık verilecek. Bugüne kadar neden açıklanmadığı sorusu ise hala yanıtsız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu