GündemKamu Haberleri

Yüz yüze eğitimde bir sınıfta pozitif vaka çıkınca ne olacak?

5 sınıf daha Coronavirüs gölgesinde bu hafta yüz yüze eğitime başladı. Sağlık Bakanlığı bir rehber yayınladı. Eğer bir sınıfta bir öğrencide Coronavirüs tespit edilince nasıl bir önlem alınacak sorununun cevabı uzmanları endişelendirdi. MEB tarafından yayınlanan rehber yönetmenliğinin sessiz bulaştırıcılığı arttıracağını öne süren Enfeksiyon hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol, vaka artışları ile beraber okulların tekrar kapatılma riskinin gündeme gelebileceğini söylüyor.

Yüz yüze eğitimin kapsamı genişledi. Pazartesi gününden itibaren ilkokullarda sınav seviyesinde ki öğrencilerin tamamı sınıflarındaki yerlerini aldı. İstemeyen velilerde öğrencilerini okula göndermeyebilecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK SINIFLAR

Öğrenciler heyecanlı veliler ise endişeli. Okulöncesi ve 1’inci sınıflar yüz yüze eğitime başlamıştı zaten. Şimdi sıra 2-3-4-8-12’inci sınıflarla köy okullarının tüm kademelerinde uzun süren molaların ardından Pazartesi gününden itibaren haftada 2 gün ders zili onlar için çaldı.

İstemeyen veli çocuğunu okula göndermeye zorunlu değil. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim birlikte devam edecek.

Peki, sınıfta ki bir öğrencide Coronavirüs rastlanırsa ne yapılacak? İşte ayrıntılar…

POZİTİF ÖĞRENCİ OLSA BİLE SINIFTA EĞİTİME DEVAM EDİLECEK

Okullar kalabalıklaştıkça corona virüsünün yayılma hızı artıyor. En çok merak edilense sınıfta corona virüsüne yakalanan nasıl bir önlem alınacağı.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık rehberliği yönetimine göre öğrencilerin birinde Coronavirüs vakası görülse bile sınıftaki diğer öğrencilerin maskelerini düzgün takıp takmadığına bakılacak. Herkes maskesini takıyorsa eğitim aynı şekilde devam edecek.

Sınıfta maske takmada aksaklık varsa o sınıfta ki öğrenciler evlerinde karantina alınacak. ‘’Halbuki maskenin o yaş gurubunda ki etkili ve doğru kullanabilme potansiyeli düşük’’ diyen Prof. Dr. Esin Şenol bu konuda şunları söyledi;

‘’Aynı sınıfı paylaşan öğrencilerden birinde pozitif corona bulunduğunda herkesin yakın temaslı kabul edilmesi lazım. Maskeli de olsa yakın temaslı olması lazım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı rehberde maskeli ise yakın temaslı sayılmaz durumu var. Bu kabul edilebilir bir şey değil’’ dedi.

SESSİZ BULAŞTIRICILIK OLAYI

Bakanlığın hazırladığı rehbere göre öğrencilerin maskeleri takması şart. Ancak özellikle küçük çocuklarda bu disiplinin nasıl sağlanacağı konusunda veliler endişeli. Sınıfta taksa bile bahçede ya da tuvalette takmaya devam edecek mi belli değil.

Konu hakkında açıklama yapan Enfeksiyon hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol ‘’teneffüs saatlerinde herkesi kontrol edemeyeceğimiz için hepsini temaslı kabul ederek başarabiliriz ancak. Normalde yakın temaslıları 14 gün karantinaya yolluyoruz sonuçlarını beklemeden. Temaslı dediğimiz zaman semptomların çıkması veya test yapılabiliyorsa test yapılarak negatif yada pozitif bulunmasını bekliyoruz. O süre ‘sessiz bulaştırıcılık’ oluyor… ’’ diyor…

DİĞER ÜLKELERDE HEMEN TÜM SINIFTAKİLER HEMEN İZOLE EDİLİYOR

Şenol’a göre Sağlık Bakanlığı’nın rehber yönetmenliği sessiz bulaştırıcılığa neden olabilir. Oysa diğer ülkeler maske kullanımına bakmaksızın o sınıfta ki öğrencilere izolasyon uyguluyor. Şenol’a göre Amerika gibi yerlere bakacak olursanız veya İngiltere’nin regülatörlerine bakacak olursanız; okulda ki bütün temaslar temas kabul ediyor. Dolayısı ile bakanlığının yayınladığı rehber yeniden düzenlenmeli. Yoksa vaka sayılarının artmasından, okulların yeniden gündeme gelmesinden endişe ediyorlar.

OKULLARIN TEKRAR KAPANMASI GÜNDEME GELEBİLİR

Şenol: Okulların toplum düzeni, açılmanın etkisi, İstanbul’da ki gibi bir düzeye gelir ise o zaman okulların tekrar kapatılması tekrar gündeme gelebilir.

VELİLER ENDİŞELİ

Okulların açılmasına son bir gün kala son hazırlıklar da tamamlandı. Çocuklar haftanın sadece 2 günü okula gidecek, sınırlı sayıda derse girecek ama buna rağmen veliler endişeli. Veliler öğrencilerin sosyal mesafeyi koruyamayacağı, maskelerini teneffüs esnasında çıkarabileceği ve özellikle tuvaletler konusunda endişelerini dile getiriyor. Birkaç vaka varken okullarının kapatıldığını ama binlerce vaka varken okulların açıldığını vurgulayan veliler bunun mantığa uymadığını söylüyor.

Endişe sağlık ile sınırlı da değil. Çoğu anne ve baba 2 günle sınırlı tutulacak eğitiminden arta kalan sürede çocuklarını nereye bırakacaklarını düşünüyor. 2 günde olsa 5 günde olsa gidecek olsalar masraf değişmiyor. Kırtasiye masrafları, kıyafet masrafları derken cepten çıkan para, devlet okul için bile 2 bin TL’yi buluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu