Gündem

Cihat Yaycı: Doğu Akdeniz’i kaybediyoruz!

AK Parti hükümeti Akdeniz’de ki sondaj çalışmalarını aylar önce durdurmuştu. Hükümet hala bu noktada her hangi bir açıklama yapmazken Eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’dan ‘’Doğu Akdeniz’i kaybediyoruz’’ açıklaması geldi.

Yaycı, 27 Kasım 2019’da yapılan Libya-Türkiye deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili konuştu. Ankara’nın ekonomik egemenlik alanını dörtte bir büyüttüğünü ancak bu alanda bir türlü faaliyet gösteremediğini söyleyen Yaycı, “Devleti yönetenlere hatırlatıyorum: Eğer ‘Yunanistan’la müzakere ediyorum’ diye arama ve sondaj faaliyetlerini durduruyorsanız Doğu Akdeniz’i kaybediyoruz”  dedi.

Sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’de tekrar sahaya çıkması gerektiğini savunan Yaycı, “AB ve Yunanistan’ın Türkiye’ye reva gördüğü alan Antalya Körfezi” ifadesini kullandı.

“Mavi Vatan” ve Libya ile Aralık ayında Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesine yönelik imzalanan anlaşmanın fikir babası olarak bilinen Yaycı sismik gemilerin Akdeniz’den çekilmesini eleştirdi. Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Cihat Yaycı’nın sözleri şu şekilde:

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...