Gündem

Erdoğan’ın yetkisi çoktur ama hiç sorumluluğu yoktur!

CHP Milletvekili ve parti Sözcüsü Faik Öztrak- Hafta sonu Abant’ta yaptığımız toplantılarda milletvekillerimiz, bu buhrandan nasıl çıkacağını, bu milletin rahatlaması için neleri yapacağımızı, sahadaki gözlemlerimizi genel başkanımız ile istişare ettiler. Hep beraber gördük ki Cumhuriyet Halk Partisi hem moral olarak hem de program ve projeleri ile iktidara hazırdır. Büyük büyük bir kararlılıkla, heyecanla demokrasiden, özgürlükten yana dostlarımızla beraber milletimizin hizmetine, her bir ferdin derdine derman olmaya, ucube şahsım Erdoğan sisteminin milletimizden ne aldıysa aynen iade etmeye, telefi etmeye ve güzel ülkemizi hak ettiği yere getirmeye talibiz.

Değerli basın mensupları! Atalarımızın güzel bir sözü var; ‘’Kabahat samur kürk olsa kimse üstüne almazmış.’’ Allah var, bu sözün hakkını vermede kimse şahsım Erdoğan’ın eline su bile dökemez. Memlekette güzel veya olumlu bir şey olursa hemen sahiplenirler. Ama ülkede ne zaman bir kriz çıksa, bir sıkıntı yaşansa sorumlusu bazen öznesiz dış güçlerdir, bazen ne olduğu bilinmeyen üst akıldır, bazen faiz ve dolar lobilerdir, bazen orman yangınlarına su taşıyan vatandaşlarımızdır, bazen dere yatağına ev yapan yurttaşlarımızdır, bazen yurt peşinde koşan gençlerimizdir, bezen ‘’al ananı da git’’ dediği çiftçilerimizdi. Kısacağı Erdoğan’ın yetkisi çoktur ama yanlış işler yaptığında da sorumluluğu hiç yoktur.

19 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor?

Vatandaş pahalılık altında eziliyor. Ama fahiş fiyat etiketlerinin sorumlusu bir türlü bulunamıyor. Geçtiğimiz yıllarda suçlu; soğan, patates depo sahibi esnafıydı bu yıl ilk suçlu zincir marketler oldu. Zincir marketlerden tepkiler yükselince bir kısmının sahibi de yandaş olunca; bu sefer suça ‘’kuraklık’’ ortak edildi. Ayıptır, suçluyu baka yerde aramayın. Tek sorumlu olan, 19 yıldır bu ülkeyi yöneten Erdoğan şahsım hükümetleridir. Bugün marketler 18 ay market kredisi dağıtmaya başladıysa; millet ununu, şekerini, etini, sütünü market kredisi ile alma noktasına geldi ise; marketler mal satabilmek için modern veresiye sistemine geçti ise; bu beceriksizliğin, iş bilmezliğin tek sorumlusu ülkeyi 19 yıldır yöneten AKP iktidarıdır.

Halen sıkılmadan 2023 hedeflerine ulaştıklarından bahs ediyor

24 Haziran 2018 seçimlerine gün kala Erdoğan bu millete ne söz verdi? Erdoğan ‘’Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra şu faizle, şununla bununla nasıl uğraşılır göreceksiniz’’ dedi mi?  E dedi! Yetmedi, mahalli idare seçimlerine 3 gün kala 28 Mart 2019’da ‘’ekonominin sorumlusu benim ben’’ dedi mi? E onu da dedi. Gerçi daha birkaç gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışında sorumluluk dağıtımında ‘’sizden bana geçti’’ dedi ama bunların sonunda ne oldu?

Cumhuriyetin 100. Yılında millete taahhüt ettiği gelir hedeflerinin yarısına bile ulaşamayacaklarını, işsizlik hedeflerinin ise ikiye katlanacağını 2023 gelmeden devletin belgeleri ile itiraf etmek zorunda kaldı.

Erdoğan verdiği vaatlerin altında ezim ezim ezildi. Ama meydanlarda halen sıkılmadan 2023 hedeflerine ulaştıklarından bahs ediyor. Yani söyle yalanı belki bulunur inananı. Enflasyon uçtu, işsizlik şaha kalktı, milletin 128 milyar doları makam uğruna hiç edildi, paramızın değeri dolar ve Avro karşısında güngörmüş kar gibi eridi.

100 LİRANIN ALIM GÜCÜ 12 YILDA 55 DOLAR ERİDİ

1 Ocak 2005’de paradan 6 sıfır attılar. O gün 100 lira ile 75 dolar alıyorduk. Şimdi şu elimde tuttuğum 100 liralık banknot. Bu banknot 1 Ocak 2009 tarihinde tedahüle girdi. Vatandaşın en çok günlük kullandığı banknot bu. 2 Ocak 2009’da bu 100 lira ile 69 dolar alır hale geldik. Bugün aynı 100 lira ile ancak 11 dolar alabiliyoruz. 100 liranın dolar karşısında satın alabilme gücü 12 yılda 55 dolar eridi.

Bir ülkenin parasının değeri o ekonominin barometresidir. İstikrarlı ekonomilerin istikrarlı parası olur. İstikrarlı ekonomilerde paranın gücü vardır. Onuru vardır, haysiyeti vardır. Ne yazık ki Erdoğan şahsım hükümetleri, milli paramızın onurunu da, haysiyetini de yok etti. Milli paramızı pul etti. Paramızın bereketini kaçırdı.

Şimdi bu elimde ki 100 lira ile 2009’un Eylül ayında yani tam 12 yıl önce 440 tane yumurta alıyorduk. Bugün ancak 97 tane alabiliyoruz. 114 kilo domates alabiliyorduk, şimdi ancak 21 kilo domates alabiliyoruz. 101 kilo patates alabiliyorduk, şimdi sadece 33 kilo alabiliyoruz. 103 kilo kuru soğan alabiliyorduk,  şimdi 43 kilo alabiliyoruz. 52 paket makarna alabiliyorduk, şimdi sadece 15 paket alabiliyoruz. 31 kilo nohut alabiliyorduk, şimdi 8 kilo alabiliyoruz. 21 litre ayçiçeği alabiliyorduk, şimdi ancak 5 litre alabiliyoruz. 17 kilo tavuk eti alabiliyorduk, şimdi 5 kilo alabiliyoruz.

100 lira ilk çıktığında pirinci, eti, yumurtayı, makarnayı, yağı bugün almaya kalksan artık bu elimde ki 100 lira yetişmiyor. Şimdi bunun yanına bir 100’lük banknot daha… Oda yetmiyor… Bi yüzlük banknot daha, o da yetmiyor ve bir 100’lük banknot daha koyuyoruz. Yanına da iki 20’lik banknot gerekiyor. Buda TÜİK’in marketine göre yani 2009 yılında 100 lira verip aldığımız malı bugün almak istesek 440 lira para veriyoruz. Buda, az önce söyledim, TÜİK marketinde böyle… Çarşıya pazara bu banknotlar da yetmez. Erdoğan vesayet rejiminin ülkeyi getirdiği yer işte burası…

YENİ ZAMLAR YOLDA

Milletin eriyen satın alma gücü, artan hayat pahalılığı, ilen etiket fiyatları, TÜİK’in makyajlı rakamlarında göre son bir yılda tüketici fiyatları -bugün açıklandı- yüzde 19,6 artmış. Üretici fiyatları da yüzde 44 artmış. Bağımsız iktisatçıların görev yaptığı enflasyon araştırma gurubuna göre ise; tüketici enflasyonu son bir yılda yüzde 45’e dayanmış. TÜİK’in tüketici fiyatları ile arasında ki makas iki kattan fazla.

Önümüz kış! Enerji zamları yağmur gibi yağmaya başladı. Dolgaz son bir yılda yüzde 20 zam gördü. Elektrik fiyatları son bir yılda yüzde 29 arttı. Yeni zamlarda yolda. Genel Başkanımız şirketleri açıkça uyardı. Varsa bir sıkıntınız bunu millete yansıtmayın dedi. Sıkıntınızı Erdoğan şahsım hükümeti ile çözün çünkü millet zaten perişan, zamla elektrik, doğalgaz faturalarının altından bu millet artık altından kalkamaz dedi.

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...