GenelKamu Haberleri

AK Partili ilçe belediyesi dere yatağına kaçak inşaat mı yapıyor?

İSKİ, Göktürk Mahallesi Kültürel ve Cami Projesi adında yapılmaya çalışılan dere yatağında ki inşaata riskli dedi. Zemin etüdü olmayan AK Partili Eyüpsultan ilçe belediyesinin inşaatını İstanbul Büyükşehir Belediyesi durdurdu. Ancak mührün kırıldığını ve inşaatın devam ettiğine dair görüntüler kaydedildi. İlçe belediyesinin proje sahibi göründüğü, inşaatın finansör olduğunu söyleyen kişinin savunması ise dikkat çekti.

AK Partili ilçe belediyesinin yaptığı inşaat dere yatağında ve taşkın riski bölgesinde olduğu ve zemin raporu verilmediği için izinsiz ve usulsüz inşaatın yapımını durdurdu ve kapısını mühürledi. Ama AKP’li ilçe belediyesinin sahip göründüğü inşaat durmadı. Mühre rağmen devam etti. Kanuna aykırı inşaattaysa ilçe belediyeleri yetkilileri yoktu. Kimliğini açıklamayan bir finansör vardı.

PROJE HİÇ BİR KAYITTA YOK

Kültürel tesisin yanında cami yapımının riskli bir alanda yapılmasının tercih edilmesine mahalleli tepki gösterdi. İYİ Partili Lütfü Türkkan meclise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanıtlaması içinde soru önergesi verdi. Çünkü proje hiçbir kayıtta yok.

FİNANSÖRÜ KİM?

İnşaatın tabelasında Eyüpsultan Belediye Başkanlığı yazıyor. Üzerinde de İBB İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün tutanağı var. Çünkü olası bir yağmurda taşkın riski var ve aynı zamanda zeminde inşaata uygun değil.

Görünen o ki AK Partili ilçe belediyesi bu inşaatı kendi kaynakları ile yapmıyor. Buna hergün inşaatı takip eden lüks araçlı kişide söyledi ama kimlik ve kaynak belli değil. İsmini vermek istemeyen o finansör şu ifadeleri kullandı inşaatın yapımı ile ilgili;

‘’Belediye burada kendisi yapıyor, ediyor… Bizde finansmanında yardımcı oluyoruz’’ demekle yetindi.

DERE YATAĞINA İNŞAAT YAPMAYIN DENİLDİ AMA

Muhalefet bu inşaatın sel ve ani su taşkınlar riski olarak görülen dere yatağına yapılmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Giresun sel felaketinde söylediği sözler üzerinden eleştirdi. Bir taraftan ‘’dere yatağına inşaat yapmayın’’ diye vatandaşlara seslenilirken diğer taraftan kendilerinin dere yataklarına inşaat yaptırmalarını eleştiren Türkkan şu sözleri ile eleştirdi.

YEŞİL ALAN DİYE AYRILAN ALANA İNŞAAT

Çok değil daha birkaç gün önce Giresun’da dere yatağında yapılanlardan dolayı bu sel felaketini yaşamadık mı? Gelin görün ki 24 Temmuz 2020 tarihinde Eyüp belediyesi yeşil alan diye ayırdığı bu bölgeye inşaat ruhsatı veriyor. Bu inşaatın bir dere yatağında, dere ağzında devam etmesini nasıl karşılamak gerekir?’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu