Ekonomi

Tavuk eti ve yumurta neden pahalandı?

Son 1 yılda ve özellikle son 4-5 ay içerisinde tavuk eti ve yumurta fiyatları tarihi rekor kırdı ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Bir zamanlar fakir fukara yemeği olarak bilinen tavuk dürüm, lüks restoranların menüsüne girdi. Artan sadece yumurta veya beyaz et çeşitleri değil tabiki, aynı şekilde kırmızı et, süt fiyatları da fahiş oranlarda artı. Peki, ne oldu da tavuk eti ve yumurta fiyatları bu denli pahalandı konusuna değinen CHP’li Faik Öztrak, civciv yemlerinden, tarım ilaçlarına, gübreden diğer tarım girdilerinde ki zamlara dikkat çekti.

Yüzde 142 zamlandı

”Çiftçilerimiz girdi maliyetleriyle, ürün fiyatları arasında eziliyor. Son bir yılda, DAP gübrenin fiyatı yüzde 142, ÜRE Gübrenin fiyatı yüzde 120 zam gördü. Şu anda azotlu gübrede çok büyük bir kriz yaşanıyor. Bu gübrelerde fiyatlar artık anbean değişiyor. Ne yazık ki bu büyük zamlarla, çiftçilerimiz tarlalarına gübre atamayacak duruma geldi” diyen CHP sözcüsü Faik Öztrak, ”Gelecek yıl verim daha da düşecek. Bu yıl kuraklık nedeniyle düştü, gelecek yıl bu verim daha da düşecek. Sonuç? Mutfaklardaki yangın büyümeye devam edecek” dedi.

1 yıl içerisinde gelen zamlarla beli bükülen besicilerin son durumu hakkında bilgiler veren Öztrak, ”Besicilikle uğraşan üreticilerimizin hali de perişan. Yeme artık para yetişmiyor. Son bir yılda, etlik piliç yeminin fiyatı yüzde 62, yumurta yeminin yüzde 46, besi yemininin fiyatı yüzde 53 zam gördü. Üretici bir litre sütle 1,5 kilo yem alması gerekirken, şimdi bir litre süt satıp ancak 1 kilo yem alabiliyor. Döviz kurlarında neden olduğunuz kötü yönetim nedeniyle, ne zincir market, hava şartı, ne bir şey. Döviz kurlarında sebep olduğunuz artışlar bu maliyetleri de, fiyatları da daha arttıracak.

ÇARE DEĞİL BAHANE BULUYOR

Ama tabi bunlar Erdoğan’ın umurunda değil, kendi sorumluluğunu zincir marketlere yüklemeye çalışıyor. “Fahiş fiyat artışları” deyip fiyat etiketlerini suçluyor. Göstermelik denetim ve cezalarla milleti uyutabilirim sanıyor. Meşhur laf var: Başarılı yol bulur, başarısız bahane bulur. İşte 19 yıllık yönetiminin sonunda, Erdoğan’ın hali tam da bu… Hayat pahalılığına çare bulamıyor ama bahane buluyor” dedi.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...