Personel Alımı

MİT Koruma ve Emniyet Memuru Alımı Yapacak! MİT iş başvurusu nasıl yapılır?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personel alımı için yeni iş ilanı yayımlandı. İlana göre MİT, Koruma ve Emniyet Memuru kadrolarında görevlendirilmek üzere personel alımı yapacak. Alınacak personeller, Millî İstihbarat Teşkilatı’na ait tesis, bina ve araçlar ile Teşkilat personeli ve yakınlarının güvenliğinin sağlanmasıyla görevlendirileceklerdir. Peki, Koruma ve Emniyet Memuru alımı için istenilen şartlar nelerdir? MİT iş başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

MİT bünyesinde daimi olarak istihdam edilmek üzere üniversitelerin örgün eğitim veren meslek yüksekokulu programlarının herhangi birinden ön lisans mezunu olmak şartıyla istihbarat teşkilatının Koruma ve Emniyet Memuru kadrolarına personel alımı yapılacaktır. MİT personel alımı için KPSS şartı istenmemekle birlikte başvuruda bulunmak isteyen adayların aşağıda belirtilen şartlara haiz olmaları gerekmektedir.

MİT personel alımı için genel başvuru şartları, öğrenim şartı, fiziki ve diğer özel şartlar aşağıda belirtilmiştir. Bu şartlara uygun olan adaylar, ilan altında belirtilen linke tıklayarak başvuru ekranına ulaşabilir ve iş başvuru formunu doldurarak kayıt işlemlerini yapabilirler.

İŞ TANIMI

Koruma ve emniyet memurları; Millî İstihbarat Teşkilatı’na ait tesis, bina ve araçlar ile Teşkilat personeli ve yakınlarının güvenliğinin sağlanmasıyla görevli çalışanlarımızdır.

Koruma ve emniyet memuru branşına başvurabilmek için aşağıdaki temel şartların sağlanması gerekmektedir:

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Erkek adaylar için; Tercihen askerlik hizmetini en az 6 ay süreyle yerine getirmiş olmak.

ÖĞRENİM ŞARTI

*Üniversitelerin örgün eğitim veren meslek yüksekokulu programlarının herhangi birinden ön lisans mezunu olmak şartıyla 26 yaşını doldurmamış olmak (Yurt dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır)

*Üniversitelerin en az 4 yıllık örgün eğitim veren lisans programlarının herhangi birinden mezun olmak şartıyla 29 yaşını doldurmamış olmak (Yurt dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır)

*Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu veya Spor Bilimleri Fakültesinin herhangi bir bölümünden mezun olmak (Yurt dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır)

FİZİKİ ŞARTLAR VE ÖZEL YETENEK ŞARTI

En az 1.75 m boya 18-28 kg/m² arasında vücut kitle endeksine sahip olmak

Kadın adaylar için; 29 yaşını doldurmamış olmak,

En az 1.63 m boya ve 18-28 kg/m² arasında vücut kitle endeksine sahip olmak,

Tercihen savunma sporlarından herhangi biriyle aktif olarak ilgilenmiş olmak ve ilgili federasyona kayıtlı bulunmak,

Aşağıda belirtilen sağlık kriterlerine uygun olmak:

Vücudun herhangi bir yerinde protez bulunmamak.

Herhangi bir görme (renk körlüğü, göz tembelliği, miyop, hipermetrop, astigmat vb.) veya işitme kusuru taşımamak.

Vücudun herhangi bir yerinde dövmeye veya ciltte eşkal belirleyici nitelikte şekil bozukluğuna (ameliyat izi, yara izi, yanık izi vb.) sahip olmamak.

Görevi yapmaya engel olabilecek psikolojik rahatsızlık veya uyuşturucu/uyarıcı madde kullanım öyküsü bulunmamak.

Tercihen B sınıfı ehliyete sahip olmak.

Özgeçmiş formunda beyan edilen bilgilere göre, yukarıda belirtilen şartları sağlamayanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır. Bu durumun sonradan anlaşılması halinde, yürütülen adaylık işlemi varsa sonlandırılır.

Ayrıca, adaylar ayrıntılı sağlık kontrolüne tabi tutularak, gerekli sağlık şartlarını sağlayıp sağlamadıkları tespit edilmektedir.

Fiziksel gücün görevin yerine getirilmesinde büyük öneme sahip olması nedeniyle uygulamalı sınavlarla adayların bedeni yeterlikleri değerlendirilmektedir.

ÇALIŞMA KOŞULLARI

Diğer taraftan, Güçlü görsel ve seçici dikkate sahip olma,
Hızlı, pratik ve doğru karar alabilme,
Stres altında çalışabilme,
Detaylara önem verme,
Çevresine karşı duyarlı olma,
İş disiplinine sahip olma,

Ketumiyet gibi özellikler koruma ve emniyet memurlarında aradığımız diğer önemli nitelikler arasında yer almaktadır.

BAŞVURU DEĞERLENDİRME

Önemli Not: Başvurunuz Teşkilatımızın personel ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmeye alınmaktadır. Özgeçmiş formunu doldurmanız, başvurunuzun kabul edildiği ve tarafınızla mutlaka iletişime geçileceği anlamına gelmemektedir. Başvuru sahipleriyle SMS, e-posta, sabit telefon veya cep telefonu aracılığıyla irtibat kurulmaktadır.

MİT İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Teşkilâtımızda, yürütülen hizmetin nitelikleri gereğince çeşitli alanlarda eğitim geçmişi ve uzmanlığı bulunan personel istihdam edilmektedir. Teşkilâtımıza her yıl binlerce aday özgeçmiş göndererek başvuru yapmaktadır. Başvuruları kabul edilen adayları uzun, rekabetçi ve elemeli aşamalardan oluşan bir sınav süreci beklemektedir. Bu süreçte adaylar yazılı, sözlü, uygulamalı sınavlara, çeşitli psikolojik testlere, sağlık kontrolüne ve mülakata tabi tutulmaktadır.

Özgeçmiş formuna ilişkin olarak dikkat etmeniz gereken önemli hususlar aşağıda listelenmiştir:

Özgeçmiş formu, temel gerekliliklerine sahip olunan bir branş için doldurulabilmektedir. Formu doldurmaya başlamadan önce görev almak istediğiniz branşa ait detayları incelemenizi öneririz.

Kariyer sayfasında belirtilen branşların dışında, belirli bir alandaki bilgi, beceri, yetenek ve tecrübeleriniz çerçevesinde Kurumumuzda görev almak istiyorsanız, Genel Başvuru sayfasında yer alan açıklamalar doğrultusunda özgeçmiş formunu doldurabilirsiniz.

Özgeçmiş formunu tek oturumda ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması özgeçmişinizin değerlendirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen kişilerin özgeçmiş formları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Özgeçmiş gönderdiğiniz tarihten itibaren altı ay geçmedikçe özgeçmişiniz üzerinde güncelleme yapmanız veya tekrar özgeçmiş göndermeniz mümkün değildir.

Özgeçmiş formu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek ve gerekli bilgileri eksiksiz olarak temin edebilmek amacıyla örnek formu inceleyebilirsiniz.

Özgeçmiş formunda paylaştığınız bilgiler Millî İstihbarat Teşkilâtı aday havuzunda saklı tutulacaktır.
Yurt dışında yaşayanların özgeçmiş formunu Türkiye’de bulundukları bir dönemde doldurarak Teşkilatımıza göndermesi ve yurt dışındayken Kurumumuzla iletişime geçmemesi, başvurunun gizliliği bakımından önem arz etmektedir.

Posta yoluyla yapılan görev alma talepleri değerlendirmeye alınmamaktadır.
Teşkilâtımız tarafından özgeçmişlerin gizliliğine yüksek hassasiyet gösterilmekte ve adaylardan da aynı hassasiyet beklenmektedir.