Genel

MEB: 5 bin 900 sınıfta vaka görüldü!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu ana kadar yüz yüze eğitim gören kaç sınıfta koronavirüs vaka görüldü ve bundan dolayı karantinaya alındı sorusuna cevap verdi. Bakan Özer, soruları CNN Türk’te cevapladı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, vaka görülmesi nedeniyle kapanıp açılan sınıf sayısını açıkladı. Özer, konya ilişkin ‘’ “Türkiye genelinde resmî ve özel 850 bin sınıfımız var ve bunun yaklaşık 5 bin 900’ünde vaka nedeniyle kapanıp açılmalar oldu. Aslolan şu: Okullarımız açık ve yüz yüze eğitim devam ediyor.” açıklamalarını yaptı. Özer, şu açıklamaları yaptı;

Bakan Özer’in açıklamaları şöyle:

Bildiğiniz gibi 6 Eylül’de eğitim öğretim başlamış olmakla beraber aslında 1 Eylül itibarıyla başladı. Tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitim başladı. 6 Ağustos’tan itibaren tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ile birlikte herhangi bir vaka olması durumunda nelere uyulması gerekiyor, prosedürleri belirledik. Süreci başladık.

NE KADAR SINIF KAPATILIP AÇILDI?

Bu sistem çalışırken mutlaka problemler olacak. O süreçte sınıflar ara verdi ve daha sonra sisteme dahil oldu. Bir okuldaki aşılı çalışanları, PCR yaptırması gerekenleri kapatılan sınıf ve okul sayısını elektronik sistemle izliyoruz. Sadece devlet okulları değil, tamamını kapsayacak şekilde süreci yönetiyoruz. 5 bin 900 kapatılan sınıf tekrar açıldı. Vaka olan her sınıfa 14 gün ara verdirip geri açıyoruz.