Ekonomi

Son 5 ayda kredi faiz oranları yüzde 110 arttı!

2020 yılı Mayıs-Eylül ayı olmak üzere son 5 ayda kredi faiz oranları yüzde 110 arttı! Daha önce düşük faiz oranları ile bankadan kredi çekip de ödeyemeyenler bu kez yüksek faiz oranları ile kredi çekerek ödemeye çalıştı borçlarını. Kredi çekenlerin bankalara borcu son bir hafta içinde 5 milyar TL arttı!

Coronavirüs ile mücadele sürerken bir yandan da ekonomi sıkıntılar iyiden iyiye kendini belli ediyor. Öyle ki salgının başından buyana çareyi ihtiyaç kredilerinde bulanların sayısında ciddi oranlarda artış var.

KREDİYİ KREDİ İLE KAPATMA

Salgın sürecinde ekonomik çıkmaza girenler aylar önce bankaların düşük faizli kredilerinden yararlanmıştı. Ancak aldıkları kredileri ödeyemeyenler çareyi tekrar kredi çekmekte buldu. Ancak bu kez faiz oranları daha yüksek.

Sadece bir haftada bankalara 5 milyar liraya yakın kredi borcu yapıldı. Vatandaş borcunu borçla kapatmak isterken aslında daha büyük bir borcun altına girdi.

KREDİ FAİZ ORANLARI

Geçim sıkıntısı çeken, ücretsiz izne çıkarılan ya da işsiz kalan işin içinden çıkamıyor. Son 5 ayda ihtiyaç kredisinde ki faiz oranı yüzde 110 arttı. 2020 yılı Mayıs-Eylül ayında kredi faiz oranı artışı yüzde 110’u gördü. Yılın 8 ayında bankalara toplam 52,4 milyar lira faiz ödendi.

Geçimini sağlayamadığı için kredi üstüne kredi kullanan hatta ek iş yapsa da borcunu ödeyemeyenler var. Faizler yükselince kredi çekenlerin bankalara borcu bir hafta içinde 5 milyar TL arttı. 9 ayda ise halkın bankalara olan borcu 216 milyar lira arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir