Bir hafta içinde iki tren kazası!

Tren kazaları yine arttı. Kayseri-Çankırı hattında iki yük treni çarpıştı. İki makinist hayatını kaybetti, iki makinist ise ağır yaralı. Kazaya yine sinyalizasyon sisteminden kaynaklı olduğu belirtilirken başka bir iddiaya göre lokomotifin yönünü değiştirmesi gereken plak torna denilen tesislerin belediyeye verildiği ve bunlarla çocuk parkı yapıldığı belirtiliyor. Bir hafta içerisinde iki defa meydana gelen tren kazaları ile ilgili en çarpıcı açıklama Birleşik Taşımacılığı Sendikası’ndan geldi.

Bir hafta içerisinde iki ayrı tren kazası meydana geldi. Kayseri-Çankırı hattında ilerleyen, boş yük vagonu taşıyan iki tren Ankara-Kalecik’te kafa kafaya çarpıştı. İkisi de evli ve 3 çocuk babası olan makinistler, Hanifi Adem Yüksel ve Ömer Balat olay yerinde hayatını kaybetti. 2 Makinistte yaralı. Bu kaza haricinde Çarşamba günüde Yozgat’ta yine iki yük treni çarpışmıştı.

2 MAKİNİST ÖLÜ 2’İ AĞIR YARALI

Birleşik Taşımacılığı Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir Kayseri-Çankırı hattında meydana gelen tren kazası ile ilgili açıklamalar da şunları söyledi;

‘’Kazanın gerçekten üzüntüsü ve şoku içerisindeyiz. 2 Makinist arkadaşımızı maalesef kaybettik. Sinyalizasyon sisteminde ciddi eksikliklerin olduğunu söylüyoruz. Sık sık arızaya geçtiğini söylüyoruz ve haberleşmenin muntazam yapılamadığını belirtiyoruz. Şuan da 2 makinist arkadaşımızda ağır yaralı. Şu anda yaralı olan arkadaşlarımızın tedavileri devam etmekte’’ dedi.

SİNYALİZASYON VE HABERLEŞME YETERSİZLİĞİ

Olay yerinde teknik incelemeler sürüyor ama daha önce Ankara’da 9 cana mal olan kazadaki gibi, Birleşik Taşımacılığı Sendikası sinyalizasyon hatası üzerinde duruyor. BTS’den İsmail Özdemir yine bu tren kazası içinde sinyalizasyon hatasına dikkat çekti.

‘’Sinyalizasyon sistemi Irmak-Zonguldak hattına yeni yapı aşamasında ve verimli bir şekilde çalışmamakta… Sık sık arızaya geçtiği söylenmekte. Telsiz haberleşmesi yeteri kadar verimli çalışamamakta. Ve başka türlü haberleşmenin de imkanı bulunamamakta… Emniyetli ulaşım sistemi Avrupa Demir Yolu Sistemi’ne imzalar atılmış ama bunlar bir türlü hayata geçirilmemiş’’ dedi.

Sinyalizasyon ışıklı uyarı sistemi tüm dünyada trenler için en güvenli kontrol mekanizması. Çünkü treni olası bir tehlikede otomatik durduruyor.

‘’TREN KAZASINA NEDEN OLABİLECEK BİR BAŞKA SEBEP’’

Sendikaya göre kazaya neden olabilecek bir başka neden de lokomotifteki makinistin durduğu kumanda kabininin treni gittiği yönde değil, ters yönde olması. Bu konuda açıklamalarda bulunan Özdemir şunları söyledi.

‘’Burada kaza yapan dizel lokomotiflerin her iki tarafında da kumanda kabini bulunmamaktadır. Kumandası gittiği yönün ters istikametindedir. Makinist kabininin ön tarafta olması gerekir’’ dedi

‘’PLAK TORNA TESİSLERİNİ ÇOCUK PARKI YAPIMINDA KULLANMIŞLAR’’

Sendika Genel Sekreteri İsmail Özdemir’e göre trende lokomotif kumanda kabinlerinin yönünü değiştirecek bir tesis vardı ama o da Çankırı’da belediyeye verilmiş.

Özdemir: Demiryollarının arazileri son zamanlara ya belediyelere ya da yandaş firmalara verilmektedir. Lokomotifin yönünü değiştirmesi gereken plak torna dediğimiz tesisinde belediyeye verilip çocuk parkı yapıldığını öğreniş bulunmaktayız.