Kamu Haberleri

Memur-Sen yapılan sözleşmeyi böyle savundu!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma Bakanlığı ile yapılan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile ilgili açıklamalarda bulundu. Siirt ve Batman’a giderek çeşitli temaslarda bulunan Memur-Sen, yapılan sözleşmeyi böyle savundu!

Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme ile önemli bir eşiği geride bıraktıklarının altını çizerek, “ Ağustos ayında başlayan mücadelemiz imzaların atıldığı son dakikaya kadar devam etti. Gerek masada verdiğimiz mücadele gerek Anadolu Meydanı’nda binlerce kamu görevlisinin katılımıyla sahada verdiğimiz mücadele milyonlarca insanın hayatına olumlu bir etki yapacak. Toplu sözleşme, 6 milyon memur, 2 milyon memur emeklisi ve aileleriyle birlikte hesaplandığında 20 milyonu aşkın bir kitleyi etkileyen bir olay.

Sadece memuru değil sokaktaki esnafın bile gözü kulağı burada. Biz de Memur-Sen olarak bunun bilincinde olarak, milyonlarca insanın yükünü omuzladık ve son dakikaya kadar mücadelemizi sürdürdük. Bize masada ilk gelen teklif 2022 ve 2023 yılları için toplamda %23’tü biz bunu çeşitli müzakerelerle %26’ya kadar çıkardık. Bunun maaşlara yansıması ise %28,61 olacak. Örgütlüler adına ise %30 ve %40,22 bandında bir iyileştirme söz konusu” ifadelerini kullandı.

Yalçın, Siirt programı kapsamında Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip’i ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Batman’daki temaslarına Vali Hulusi Şahin, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ı ziyaret ederek başlayan Ali Yalçın, daha sonra İl Divanı’na katılarak üyelere seslendi. Ağustos ayında geride bıraktığımız 6. Dönem Toplu Sözleşme’de masanın kapsamını genişlettiklerine vurgu yapan Yalçın, masada görüşülemez denilen 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konularını masada görüştüklerini ve neticelendirmek üzere bir karara bağladıklarını söyleyerek, “ Yıllardır sözleşmeliler ve 3600 ek gösterge konuları masanın gündemine dahil değil dediler. Ancak biz bunları toplu sözleşme gündemine getirdik ve neticelendirme yolunda kayıt altına aldık. Yıllarca sendikalı ile sendikalı olmayan arasında bir ayrım yapılsın istedik. Bu toplu sözleşmede isteğimizi de bir nebze olsun yerine getirmeyi başardık.

Örgütlü olan için toplu sözleşme ikramiyesini 2022 yılı için 400 TL’ye yükseltmeyi başardık. 2023 yılında ise bu rakam daha da artacak. Böylece örgütlü olan, sahaya inip emek veren ile örgütlü olmayan arasında bir ayrım yapabilir konumda olacağız. Bundan sonraki süreçte enerjimizi toplu sözleşme sürecini bizim adımıza çetrefilli hale getiren 4688 sayılı kanunun değişmesi adına kullanacağız. İşçi toplu sözleşmeleri ile kıyaslandığında memur toplu sözleşmeleri gerek işleyiş gerekse süre bakımından dezavantajlı bir durum oluşturuyor. Biz yasanın daha adil ve süreci daha kolay işletecek şekilde değişmesi için çeşitli girişimlerde bulunacağız. Teşkilat olarak artık buraya yoğunlaşıp sorunun üzerine gitmemiz gerekiyor” diye konuştu.