Genel

Nagehan Alçı’dan keskin U dönüşü! Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz olmalı

Birçok yorumu ile tartışma konusu olan Nagehan Alçı, överek bitiremediği Başkanlık sistemini kötülemeye başladı. AKP’nin seçimlerde kaybedeceği öngören Nagehan, öyle açıklamalar yaptı ki, ‘’ Nagehan Alçı’dan keskin U dönüşü’’ yorumu geldi.

Gazeteci ve yorumcu Nagehan Alçı’nın yaptığı son açıklamalarda Türk modeli başkanlık sistemini ağır dille eleştirdi. Bir Başkana böyle bir yetki verilmemesi gerektiğini söyleyen Alçı, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

‘’Muhalefetin istediği ve iktidar medyasında da nabız yoklandığı gibi Başbakanlık modeline geçilecekse şimdiden hazırlıklar başlamalı.

Tam yetkisiz ve tamamen sembolik Cumhurbaşkanlığı makamı anayasal olarak planlanmalı. Eski parlamentarizmden farklı olarak Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı. Cumhurbaşkanlığı devletin ve milletin birliğini temsil etmeli ve yeniden Çankaya’ya taşınmalı.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı adeta Norveç Kralı gibi sembolik ve siyaset-üstü olmalı. İç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli.” ifadelerini kullandı.