Genel

Hatay’da 2 gündür devam eden orman yangınlarının bilançosu!

Hatay’da dün aynı anda farklı alanlarda çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Bazı noktalarda evlerinin içine giren alevler büyük korkuya neden oldu. Yangının bilançosu ağır oldu. Yangında sabotaj üzerinde duruluyor. Valilikte, çıkan orman yangınları ile ilgili olarak gözaltına alınan kişilerin olduğunu belirterek soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Hatay 2 gündür orman yangınları ile mücadele ediyor. Alevler bazı bölgelerde mahallelerin içerisinde kadar ulaştı. Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde büyük panik yaşandı.

YANGIN NEDENİYLE BİRÇOK MAHALLE BOŞALTILDI

Belen ilçesi kırsalında, yerleşim yerlerine yakın bir bölgede dün sabah başlayan orman yangını şiddetli rüzgar nedeniyle hızla yayıldı. Yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Ancak rüzgar çalışmaları zorlaştırdı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle de birçok mahalle boşaltıldı.

Alevler bazı ev ve işyerlerine de sıçradı. Evlerini terk edenlerde, yangının söndürülmesi için ekiplere yardım etti.
Belen-İskenderun karayolunun bir kısmı da yangınlar nedeniyle trafiğe kapatıldı. Alevler Arsuz ilçesine bağlı Nergizlik ve Karahüseyin mahallelerinde etkisini sürdürdü.

YANGIN BİLANÇOSU

Yangınlarda bin 500 hektara yakın bir ormanlık alanın yandığı belirtiliyor. Yangın bilançosu olarak şu ana kadar 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika ve 4 araç kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

SABOTAJ OLMA OLASILIĞI

Yangınların farklı bölgelerde başlaması sabotaj iddialarını güçlendirdi. Belen Başkanı İbrahim Gül’de o iddiayı dile getirenlerden… İbrahim Gül, Hatay’da çıkan orman yangınlarını terör örgütlerinin çıkardığını öne sürdü…

Yangın bölgesinde öğle vakti inceleme yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ta soru işaretlerinin çok olduğunu söyledi. Lütfü Savaş, yangınların kundaklama sonucu çıktığını savundu.

Hatay Valiliği ise yangından dolayı gözaltına alınan şahıslar olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.