Ekonomi

Serbest piyasada ve TCMB günlük döviz kurları! ABD doları ve Euro kur fiyatları ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın 100 puanlık bir faiz indirimi ile yükselen döviz kur fiyatları, önümüzde ki haftalarda yeni bir faiz indirimi kararı ile alevleneceği belirtiliyor. Şu anda serbest piyasalarda ABD doları satışı 8,8829 TL, Euro satış fiyatı 10,3569 TL iken, bu kurlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) Amerika dolar/TL satış kuru 8,8745, Euro ise 10,3672 liradan işlem görüyor.

Önümüzde ki haftalarda Dolar ve Euro’nun yükselmesine, kurların alevlenmesine neden olabilecek unsurlar ile ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, iktidar yönetiminin karşılıksız para basmak için harekete geçmesi ve Merkez Bankası’nın yaklaşık 150 baz puan daha faiz indirmesi konusu var.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete de 5 TL ve 20 TL’lik banknotların değiştirilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Bu, iktidarın, piyasaları tedirgin etmeden para basacağı anlamı çıkarılırken, karşılıksız para basmanın bir sonucu olarak TL, kurlar karşısında ki değer kaybı giderek hızlanacak anlamına geldiği belirtiliyor. Diğer taraftan;

Merkez Bankası’nın Ekim ayında tekrar faiz indirimine giderek faizleri yüzde 16,5’e kadar çekecek olması, piyasaları haliyle dövizde kalmaya zorluyor. Bu bir taraftan ABD doları ve Euro kurlarını yukarı doğru iterken, buna bağlı olarak enflasyon kaçınılmaz oluyor. Faizlerin enflasyon rakamlarının altında kalması ile de vatandaş, faize yatırdığı Türk Lirasını çekerek vadeli döviz hesabına aktarıyor.

Her denklemde TL’nin kurlar karşısında ki değer kaybı önlenemez boyutlara ulaşıyor ki, tekrar bir faiz indirimi kararı ABD dolarının 12 liraya, Euro’nun ise 13,5 TL seviyelerine çıkarabilir. Peki, serbest piyasalarda ve TCMB günlük döviz kurları nasıl? İşte, an itibari ile kur alış ve satış fiyatları…