Gündem

Alınan S-400’ler hala hangarda beklerken Erdoğan neden yenisini alacağız dedi?

F-35 gibi 5. Nesil Savaş uçaklarından vazgeçme pahasına Rusya’dan neden S-400 aldık tartışmalarına iktidardan henüz ikna edici bir cevap gelmezken Erdoğan’dan yine ‘’yeni S-400 hava savunma sistemi alacağız’’ dedi. Yeni S-400 alacağının haberini ABD dönüşünde veren Erdoğan’ın bu çıkışının, kendisi ile görüşmeyen, TÜRKEV açılışına ısrarla davet etmesine rağmen icabet etmeyen hatta telefonuna bir cevap vermeyen ABD Başkanı Joe Biden’ın bu tutumundan kaynaklı olduğu iddia edildi. Erdoğan’ın yeni S 400 alacağız çıkışına muhalefetten tepkiler geldi çünkü S-400’ler 2020 yılının Nisan ayında kurulması gerekirken hangarlarda çürümeye terk edildi. Haliyle Erdoğan’ın ikinci partiyi almak istemesi Biden’e bir nispet olarak algılandı muhalefet cephesinde.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ahmet Davutoğlu ‘’birincisini neden hangarda tutarken ikincisini almak istiyorsun? Sen önce birincisini faaliyete geçir bizde ikinci parti S-400 almana destek verelim’’ derken İYİ Partili Lütfü Türkkan ‘’S-400’lere 2,5 milyar dolar, F-35 savaş uçaklarına 1,4 milyar dolar para ödedik. Ne uçağı alabildik ne S-400’leri faaliyete sokabildik. Sen bu hava savunma sistemlerini hangarlarda çürütmek için mi aldın? Ne için aldın sen bu füzeleri? Önce ilkini çalıştırın da sonra kalkıp yenisini alacağız deyin’’ dedi.

Erdoğan, yabancı bir televizyona yaptığı açıklamalarda ‘’Türkiye kendini savunma noktasında ki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır’’ sözlerini eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu ‘’ne kararlılığı? Biz ortada bir kararlılık göremiyoruz zira siz daha onca para verip aldığımız ve uğruna F-35’lerden vaz geçtiğimiz S-400’leri faal durumuna bile getirmemişsiniz. Bu nasıl bir kararlılık?’’ diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’dan alınan hava savunma sistemi S-400’leri ‘’İnşallah 2020’nin Nisan ayında faaliyete geçiriyoruz’’ demesinin üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçti. İsrail, Yunanistan, Suudi Arabistan ve Mısır F-35 savaş uçaklarını teslim aldı ama bizler Suriye sınırına konuşlandıracağız dediğimiz füzeleri hangardan bile çıkaramadık. Dahası, Suriye hava sahasında ki kontrolümüzü Rusya’nın baskıları üzerine kaybettik ve şu anda İdlib’te konuşlandırılan 19 bin askerimiz hava desteksiz Rus ve Esad askerilerine karşı cihatçı örgütlerine kalkan olmaya devam ediyor.

Erdoğan’ın bu çıkışına ‘’Biden ile görüşemeyen Erdoğan Putin ile görüşebilmek için S-400 konusunu tekrar açıyorsa bunda ülke çıkarı aranmaz’’ dedi.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...