Ekonomi

Kamu bankaları düşük faizli konut kredisi kampanyası yapmaya hazırlanıyor!

Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimlerine gideceği, konut fiyatlarının giderek daha da artacağı ve kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyası düzenleyeceği hem ev sahibi olmak isteyenleri, hem döviz yatırımları yapanları ve hem de dolarla borçlananları hareketlendi. Öyle ki, finans kuruluşlarına göre; Merkez Bankası iki kademeli olarak faizleri yüzde 15’e kadar düşüreceği tahmin edilirken, AKP’nin giderek katlanan daire satışlarını hızlandırmak için kamu bankalarında yeni kredi kampanyaları yapacakları iddia edildi. İşte, ev almak veya satmak isteyenler için flaş ekonomi yorumu…

İNŞAAT MALİYETLERİNE BÜYÜK ZAM GELDİ

Konut fiyatları roket gibi yukarı gittiği için ne yazık ki, özellikle alt gelir gurupları için ev alma hayali ötelendi çünkü son 3 ay içerisinde inşaat demiri yüzde 100, hazır beton yüzde 70, çimento fiyatları ise yüzde 30-35 arasında zamlandı. Tüm bu inşaat malzemelerine gelen zamlar bizlerin ev sahibi olma hayalini engelliyor zira bunun içesinde her hafta zamlanan elektrik, işçi masrafları, vergiler ve diğer ürünler ev sahibi olmamızı giderek zorlaştırıyor.

TCMB YENİ FAİZ İNDİRİMİNE GİDECEK İDDİASI

Tüm bunlar olup biterken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2 gün önce faiz indirimi yapacağını daha bir ay önce bize bildiren yabancı IIF finans kuruluşu, bu faiz indirimlerinin devam edeceğini açıkladı. Bu bağlamda TCMB’nın faizleri kademeli olarak önce yüzde 16,5’e ve arkasından yüzde 15’e kadar indireceği tahmin ediliyor. Lakin bu faiz oranları ile konutlara talebin az olacağından dolayı kamu bankalarının önümüzde ki aylarda yine bir kredi kampanyası başlatacağı belirtiliyor.

KONUT FİYATLARI GİDEREK ARTACAK

Lakin faizlerin indirilmesi ile artan döviz kurları sadece sıfır konut maliyetlerini değil A’dan Z’ye tüm maliyetleri artırdı. Bununla beraber, Türkiye’de ki siyasal gelişmeleri de takip eden ekonomistler, 2023 yılına kadar yukarı yönde hareket edecek enflasyon dalgalarının tsunamilere dönüşeceğini iddia ediyorlar. Yani bu inşaatta ki maliyetlerin düşmeyecek anlamına geliyor. Yani giderek Türkiye genelinde ki konut fiyatları artmaya devam edecek. Bu sebeple, enflasyonların çok daha yukarılara tırmanmasını beklemeden ve kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirdiği an bu fırsatı değerlendirmek gerekiyor.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI

Uzmanlar, bu yakın sürede kamu bankalarının konut kredisi kampanyası yapmak zorunda olduklarını belirtiyor. Kamu bankalarının kredi kampanyalarını neden yapmak zorunda kalacaklarına dair gerekçeler sunan finans kuruluşu danışmanları, AKP’nin ekonomi temelinin betondan oluştuğunu, biten ekonomiyi canlandırmak için; kamu bankalarının çok büyük zarar etmesini bile göze alarak düşük faizli konut kredisi kampanyaları yapacaklarını iddia ediyorlar. Bu iddiaya göre;

Eğer AKP beton üretip satamazsa ekonomi modeli çöker. Çünkü AKP’nin ekonomi modelinde göre; konut satışları ne kadar artarsa diğer sektörlerde o kadar çalışır. Tabi AKP bunu yaparsa bilin ki bunu çok kısa süreli yapabilecek zira o kadar zararı göz önüne alabilecek limiti de yok. Bu yüzden, kamu bankalarının en azından AKP döneminde yapabileceği bu düşük faizli kredi kampanyası son olacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...