Genel

Avrupa Uzay Ajansı Ay’ı doğru şekilde keşfetme planlarını tamamladı

Avrupalı ​​uzay yetkilileri bu hafta, önümüzdeki birkaç yıl içinde insanları aya geri döndürmeyi amaçlayan bir dizi iddialı görev için ayrıntılı planları açıklayacak.

Projeler, yörüngedeki bir Ay uzay istasyonu için mürettebat dairelerinin inşasını, Amerika’nın Orion uzay aracı için güç ve itme birimlerini yapmayı ve Ay yüzeyinde astronotlara hizmet etmek için Esprit olarak bilinen sofistike bir iletişim ve yakıt ikmal birimini tasarlamayı ve inşa etmeyi içerecek. Bu görevler Nasa ve Japon ve Kanada uzay ajansları ile ortaklaşa yürütülecek .

UZAY AY LİMANI NE ZAMAN GİDECEK?

Gateway olarak bilinen program için planlamalar yıllardır devam ediyor, ancak şimdi Avrupalı ​​havacılık şirketleriyle nihai sözleşmeler imzalanmak üzere ve bu haftanın Uluslararası Astronotik Kongresinde duyurulacak. Avrupa Uzay Ajansı (Esa) robotik bölüm başkanı ve Gateway programının önemli isimlerinden David Parker, “Kararlar verildi ve şimdi Ay uzay limanı yola çıktı” dedi .

Programın amacının 2024 yılına kadar ilk astronotları aya götürmek olduğunu sözlerine ekledi. “Bu zorlu bir son tarih ama biz buna hazırız.” dedi.

TİM PEAKE’DE KATILMAK İSTİYOR

Parker, aya uçacak ilk astronot setlerinin bir Avrupalıyı da içermesinin çok muhtemel olduğunu söyledi. Bir Esa astronotu olan Britanyalı Tim Peake , Dünya’nın yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonunda altı ay geçirmiş olan Tim Peake , katılmak istediğini çoktan belirtti.

AY SEKİZİNCİ KITA GİBİDİR

Ağ Geçidi programının amacı, geçen yüzyılın ikinci yarısında Antarktika’nın açıldığı gibi ayı bilimsel incelemeye açmaktır. Parker, “Ay sekizinci kıta gibidir,” dedi. “Güneş sistemimizin tarihini 4 milyar yıldan fazla bir süredir içine çeken astronomik bir müze. Apollo ile oraya gittiğimizde temelde müze hediyelik eşya dükkanına gittik, birkaç hediyelik eşya aldık ve eve geldik. Şimdi onu doğru bir şekilde keşfedeceğiz. ”

SUYU AYRIŞTIRARAK OKSİJEN VE HİDROJEN ELDE EDİMİ

Gateway’in temel amaçlarından biri, donmuş suyun varlığı için ayın güney kutbunu keşfetmek olacak. Robot sondalarından elde edilen kanıtlar, orada buzun var olduğunu ve onu bulmanın gelecekteki ay kolonilerinin inşası üzerinde çok önemli bir etkisi olacağını gösteriyor. Elektroliz yoluyla suyu, oksijen ve hidrojenin kurucu unsurlarına ayırmak, astronotlar için yakıt ve hava sağlayabilir.

Astronotları aya götürmek için kullanılan ana araç, önümüzdeki yıl Nasa’nın dev Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinde vidasız ilk uçuşunu yapması planlanan Orion uzay aracı olacak . Esa, ilk Orion uçuşu için güç ve tahrik ünitelerini sağladı ve beş ünite daha inşa etmeye hazırlanıyor.

Esa yetkilileri ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun daha küçük bir versiyonu olarak çalışacak, ancak Dünya’yı değil, Ay’ı tarayacak olan Gateway için ana mürettebat modülünü inşa etmek için sözleşmelerde anlaştılar. Önümüzdeki on yıl boyunca, bir araştırma merkezi ve Ay yüzeyindeki görevler için bir sahne noktası olarak kullanılacak.

Parker, umudun, keşiflerin on yılın sonunda tamamen başlamış olması olduğunu söyledi. “O zamana kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 30 yıl çalışmış olacağız. Bu on yıl içinde aya geri döneceğiz ve 15 ila 20 yılı ayı keşfetmek için yapılması gereken her şeyi yaparak geçireceğiz. Sonra bir sonraki adımı düşünebiliriz: Mars’a gitmek. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir