Genel

Prof. Dr. Ahmet Saltık Sağlık Bakanlığı’na seslendi: Sizde hiç utanma yok mu?

Halk Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık Halktv ekranlarında Fatih Ertürk’ün sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanlığı verilerine değinen Ahmet Saltık, Sağlık Bakanlığı’nın verileri bilerek yanlış verdiğini iddia ederek ‘’sizde hiç utanma yok mu’’ dedi?

Sağlık Bakanlığı’nın günlük vaka tablosu verilerinde ki tutarsızlıklara değinen Prof. Dr. Ahmet Saltık, yine bakanlığa seslenerek ‘’ Halkı nasıl böyle aptal yerine koyarsınız? Nasıl gözümüzün içine baka baka yalan söylersiniz?’’ dedi. İşte, Saltık’tan çok çarpıcı açıklamalar;

En son verilerle Türkiye’de geçtiğimiz hafta içinde 192 bin 794 kişiye yeni Covid-19 tanısı kondu. Bunu yediye böldüğümüzde yaklaşık 27-28 bin gibi bir rakam çıkıyor. Bu haftalık ortalama günlük vaka sayısı. Günlük dalgalanmalar fazla olabilir diye haftalık verileri daha fazla kayda alabiliriz. İlginç olanı son hafta içinde ki 7 günde bu rakam 192 bin 794 Türkiye’yi 4’üncü sıraya taşıdı. Daha açık söyleyeyim;

Türkiye’de geçtiğimiz 7 gün içinde 192 bin 794 yeni olgu var ve bu rakamla Dünya’da 4’üncü. Bizden önce gelen ülkeler Hindistan, ABD ve Brezilya. Bunların nüfuslarının bizim ülkemizden ne kadar çok olduğunu biliyoruz. Bunu nüfusa oranlamaksızın söyledim, eğer günlük vaka sayılarını nüfusa göre söyleyecek olursam; Türkiye son hafta da tanı alan olgu sayıları bakımında dünyada birinci veya ikinci sırada. Dolayısı ile Sağlık Bakanlığı’nın, iktidarın bu verileri ne denli gördüğünü doğrusu büyük bir endişe ile izlemekteyim. Çünkü az önce bir kez daha baktım, Türkiye’de hala kritik durumda olan Covid nedeniyle hasta sayısı 633 ve ben 3 haftadır bu 633 rakamına dikkat çekiyorum.

Geçen haftada dikkat çektim; dedim ki, nasıl başarıyorsunuz iki haftadır kritik hasta olanların sayısını 633’te sabit tutmayı. Bu rakam hiç oynamaz mı Allah aşkına? Bu yüzden buradan bir kez daha Kamuoyu önünde Sağlık Bakanlığı’na seslenerek; sizde hiç utanma yok mu? Halkı nasıl böyle aptal yerine koyarsınız? Nasıl gözümüzün içine baka baka yalan söylersiniz? 3 Haftadır, kritik hasta sayısını 633’te tutmanın anlamı nedir?