Dünya

Rusya İdlib’e saldırılarını yoğunlaştırdı

Rusya son iki haftadır Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan İdlib’e saldırılarını artırdı. Hem karadan hemde havadan saldırılarına devam eden Rusya’nın, yaptığı bu saldırılarla Türkiye’yi baskı yapmaya çalıştığı iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geçtiğimiz 23 Eylül’de yaptığı görüşme sonrasında İdlib’e yoğun hava saldırıları düzenlenmesi, Esad’ın son kale olarak adlandırdığı İdlib’i kontrol altına almak istemesi ile ilişkilendirildi.

Ayrıca bu saldırıların Rusya, Türkiye ve İran arasında yaklaşan üçlü zirve öncesinde yapılması dikkat çekici zira Rusya’nın bu toplantı öncesinde avantaj sağlamak istediği belirtiliyor.
Eylül ayı sonunda yapılması planlanan zirve, Astana barış süreci kapsamında Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’yi bir araya getirecek .

17 Eylül’de Reuters, Erdoğan’ın Eylül ayı sonlarında Rusya’yı ziyaret etme niyetini açıklayan iki Türk yetkiliden alıntı yaptı.

Bu bağlamda, İdlib’i kontrol eden Heyet Tahrir el Şam’da (HTŞ) bir askeri yetkili, kimliğinin saklı kalması kaydıyla kamuisilanlari.net ‘e şunları söyledi: Son zamanlarda Suriye rejim güçlerinin sızmalarına tanık oldu. … Rejim güçlerinin sızmasına karşı şu anki saldırılarımız, askeri grupların gücünü ve olası herhangi bir saldırıya karşı koymaya ve onları engellemeye hazır olduğunu göstermeyi amaçlıyor.”

Kaynak, “Türkiye, temas hatlarındaki noktalarına çok sayıda askeri konvoy yerleştirdi. Moskova’nın ilerlemesine izin vermeyecek. Rusya’nın ilerlemesi, Türkiye topraklarına doğru feci bir yerinden edilme dalgasına neden olarak Ankara’nın ulusal güvenlik stratejisini bozacaktır .”

Suriye Anayasa Komitesi’nin (Suriye hükümeti, muhalefet ve sivil toplumdan temsilcilerin yeni bir Suriye anayasasını tartışmak üzere yer aldığı) eş başkanı Hadi el-Bahra, Rusya’nın Türkiye ile doğrudan çatışmaya girmek veya ilişkilerini germekle ilgilenmediğine inanıyor. .

Aynı zamanda muhalefetteki Suriye Yüksek Müzakere Komitesi üyesi olan Al-Bahra, kamuisilanlari.net habere verdiği demeçte, “Son askeri tırmanış, Erdoğan ile Putin arasında bu ayın sonunda Soçi’de yapılacak görüşme öncesindeki baskılar çerçevesinde geliyor” dedi. “Rusya, rejim kontrolündeki bölgedeki ekonomik darboğazı hafifletmek için kilit M4 otoyolunu açmak ve üzerinde güvenli ticari trafiğe izin vermek istiyor. Rusya ayrıca ateşkes hatları üzerinden yardım hareketini artırmak istiyor. Bu, Türkiye’nin rızası ve o bölgelerde bulunan Suriye taraflarının kabulü olmadan gerçekleştirilemez.”

Birçok yerel ve Arap gazetesinde yazılar yazan siyasi analist Hassan el-Nifi kamuisilanlari.net habere şunları söyledi: “Rejim güçleri ve Rusların İdlib’e yönelik saldırıları, değişen hızlarda da olsa uzun süredir devam ediyor. Saldırılar, Rusya’nın rejimi mümkün olduğu kadar çok Suriye topraklarını geri alması için güçlendirme stratejisinin bir parçası. Son tırmanış, rejimin M4 otoyolunu tamamen kontrol etme çabasını yansıtıyor.”

Ancak Rusya’nın saldırılarını genellikle herhangi bir siyasi olaydan önce tırmandırdığını da sözlerine ekledi. Bu nedenle, “İdlib’deki mevcut saldırganlık ve tırmanışın Suriye Anayasa Komitesi’nin altıncı oturumundan önce bir şekilde bekleniyor. Bölgeye yeni bir Rus işgali endişeleri arasında Türkiye ile Ruslar arasında ateşkes müzakereleri de bekleniyor.”

15 Eylül’de kamuisilanlari.net, Rusya’nın artan hava saldırılarının Mart 2020 ateşkesinden bu yana bölgede hakim olan sakinliğin değişmek üzere olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Suriye hükümetinden kaçan al-Asmar, şu anda Türkiye’de ikamet ediyor ‘’Kamu İş İlanları’’ adlı haber sitesine verdiği demeçte, Rusya’nın dağlık İdlib bölgesindeki herhangi bir kara harekâtının yüksek maliyeti ve 60’tan fazla Türk askerinin varlığı nedeniyle hava saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi. Rusya’nın da Ankara ile herhangi bir doğrudan çatışma veya askeri çapraz ateşten kaçınmaya çalıştığını belirtti.

Asmar, Rus tırmanışının muhalif grupları tüketmeyi, hedeflenen bölgeleri istikrarsız tutmayı, M4 otoyoluna bakan kasaba sakinlerini terk etmeye zorlamayı ve Türkiye’yi rejim kontrolündeki ve hizip kontrolündeki bölgeler arasında ticari geçişler açmaya zorlamayı amaçladığını söyledi. Bir dizi araştırma merkezi için analiz sağlayan. Bu, rejime ekonomik ve maddi faydalar getirecek ve Türkiye’yi bu bölgeye koruma sağlayamadığı için uluslararası toplum nezdinde utandıracaktır.”

“Saha verileri, yakın gelecekte kontrol haritasında herhangi bir değişiklik olasılığının olmadığını gösteriyor. Ancak uluslararası toplumun sessizliği ışığında … muhalefet kontrolündeki bölgelerdeki Rus senaryosu tekrarlanacak. Rusların yeni bölgeleri kontrol etmek için yeni bir istila yapması ve böylece yüz binlerce sakinin hayatını tehlikeye atması mümkün.”

Rus gazeteci Nasr al-Youssef, ” Tartış , Putin ve [ABD Başkanı Joe] Biden arasında Haziran ortasında ABD’nin Suriye’de uzun süre kalmayacağını ima ettiği son anlaşmalara kadar uzanabilir” dedi. Al-Monitor’a Moskova’da.

Youssef, “Rusya, Türkiye’nin henüz HTŞ’den kurtulmadığı için ateşkes anlaşmasına uymadığına inanıyor. Rusya için bu, Suriye rejimine fayda sağlayacak yeni alanları kontrol etmek ve M4 uluslararası yolunu açmak için askeri harekata geçmek için geçerli bir nedendir.”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...