Genel

Erdoğan ABD ilişkilerinin iyi gitmediğini belirtti!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerinin gidişatının "iyiye işaret etmediğini" de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD ile ilişkisinin “sağlıklı” olmadığını söyledi. BM Genel Kurulu marjında gazetecilere verdiği demeçte, “Türk-Amerikan ilişkilerinde sağlıklı bir sürecin işlediğini söyleyemem” dedi.

Erdoğan, “Umarım iki NATO ülkesi olarak birbirimize düşmanlık değil dostlukla yaklaşmalıyız” dedi. Ancak mevcut gidişat iyiye alamet değil” dedi. Giderek daha da kötüleşen insan hakları sicili, ABD’de devam eden Halkbank davası ABD-Türkiye ilişkilerini etkiledi.

Nisan ayında Başkan Joe Biden’in günümüz Türkiye’sindeki sözde Ermeni soykırımını resmen tanıyan ilk Amerikan başkanı olmasıyla ilişkiler daha da kötüye gitti.

Ancak en büyük gerginlik kaynağı, Türkiye’nin ABD’nin NATO’nun hava savunma yeteneklerine tehdit oluşturduğunu ve kendi F-35’inin güvenliğini tehlikeye atabileceğini söylediği Rus yapımı S-400 karadan havaya füze savunma sistemini satın alması oldu.

Trump yönetimi, milyarlarca dolarlık satın alma işlemine yanıt olarak, Türkiye’yi F-35 programından çıkardı ve Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında Ankara’ya sınırlı yaptırımlar uyguladı.

Biden ve Erdoğan, S-400 konusunu görüştüler ancak Haziran ayında NATO zirvesinde yaptıkları görüşmede bir karara varamadılar. ABD’li yetkililer, CAATSA yaptırımlarını sürdüreceklerini ve Türkiye’nin Rusya’dan bir başka büyük silah alımı yapması halinde ek yaptırım tehdidinde bulunduklarını söylüyor.

Erdoğan “F-35 aldık. 1.4 milyar dolar ödedik ve bu F-35’ler bize verilmedi. ABD’nin önce bunu çözmesi gerekiyor” dedi.

Erdoğan’ın yorumları, Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile Türk mevkidaşı İbrahim Kalın arasında Çarşamba günü yaptığı görüşme sonrasında geldi. ABD’den yapılan toplantıya ilişkin bir açıklamaya göre, ikili “ABD-Türkiye ikili ilişkisini geliştirmek için devam eden diyaloğun önemi üzerinde anlaştılar”.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...