Ekonomi

Erdoğan istedi dolar fırladı!

Günler öncesinden gözler Merkez Bankası’na çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ne istedi ise oldu ve Merkez Bankası durup dururken faiz indirimi kararı aldı ve hemen akabinde dolar kuru fırladı. Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi ekonomistlerin tepkilerine neden oldu. ‘’Ülkeyi ateşe attılar’’ yorumu geldi. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüzde 19 olan papa politika faizini yüzde 18’e düşürdü. Genel beklenti Eylül ayında faizin sabit tutulması yönündeydi. Bundan önce son faiz indirimi 22 Mayıs 2020’de ki Murat Uysal’ın başkanlık ettiği dönemde yapılmıştı. Faizler 8,75’den 8,25’e çekilmişti.

Sonraki süreçte ilk faiz artırımı 25 Eylül 2020’de gelmiş, politika faizi 10,25’e yükseltilmişti. Merkez Bankası politika faizini Kasım 2020’de yüzde 15’e, Aralık 2020’de yüzde 17’ye ve Mart 2021’de de yüzde 19’a çıkarmıştı.
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun görevde bulunduğu süreçte yüzde 19’da kalan faiz, dünkü hamle ile 16 ay sonra yüzde 18’e indirilmiş oldu. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından Dolar/TL kuru fırlayarak tarihi zirve seviyesini test etti ve 8,80’i gördü.

Tayyip Erdoğan bundan bir ay evvelinden ‘’faizde düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok’’ demişti. Dolayısı ile döviz kurunun yükseleceğini ta öncesinden belirtmişti. Bu sözlerinin üzerine vatandaşlar dövize hücum etti ve bir ay içerisinde bankalardaki vadesiz döviz hesabı yüzde 4 arttı. Ekonomistler bu faiz indirimi ile gelen yüksek kurlarla ilgili yaptığı açıklamalarda ‘’ülkeyi ateşe attılar. Türkiye’de yeni süreç başlıyor’’ yorumu yaptılar.

Eski TCMB başkanı Durmuş Yılmaz: TCMB süpriz yaparak politika faizini %19.0 dan %18 düşürdü. Bu kararla soframızdaki 5 zeytinden iki tanesi daha çalındı. Sabırsızlık yine baskın çıktı. Her zaman olduğu gibi yine başa döndük. Daha yüksek faize ve yüksek bedel ödemeye hazırlıklı olalım.

Emin Çapa: 2. Erdoğanomics Dönemi başladı. İlki ülkeye enflasyon, halka fakirlik getirmiş, Merkez Bankası’na 128 milyar dolara mal olmuştu.

Mustafa Sönmez: ABD’de olanları izleyen birçok ülke, faiz artırıp pozisyon değiştirirken, koltuk korkusu ile TCMB yönetimi faiz indirdi.

Merkez Bankası’nın yabancı para zorunlu karşılık oranlarını artırması, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ise 50 bin liradan fazla tüketici kredilerinin vadesini üç yıldan iki yıla indirmesi faiz indiriminin hazırlıkları gibi algılanmadı değil ve bu algı, doların fiyatını karar öncesi 8.65’e kadar çıkarmıştı.

Dolar, TL’ye karşı son iki haftada yüzde 4,5 arttı. Faiz indirimi ihtimaline karşı başlayan dolarlaşma ile gerçek kişilerin mevduatlarının yüzde 56’sından fazlası döviz olarak tutulur oldu. Bunun daha da artma ihtimali var.

Hayri Kozanoğlu: 1’e karşı %21! Şahap Kavcığoğlu 6 ay evvel göreve başladığında $=7.32 liraydı. Bugün ise 8.85 liraya çıktı. Diğer bir ifadeyle başkan %1 faiz indirdi, dolar %21 arttı.

Dövizde tırmanışın Saray rejimince dert edilmediği, bunun ihracata, turizme rüzgar olduğu öne sürülüyor. Madalyonun öteki yüzü unutuluyor. İthalata bağımlı bir ihracata dönük üretim var. Enerji dışa bağımlı. Dış borç yükü, Mega yıkım taahhütleri,döviz arttıkça yük getiriyor.

Saray’ı kızdırıp koltuktan olmayalım sünepeliği ile faiz indirmek, bakın doları nerelere fırlattı: 8.85!
Korkut Boratav: Siyaset ve hukuk alanlarında faşizme yöneliş bakımından Macaristan ve Türkiye yarışma halindedir. Emek-karşıtı neoliberal programlar açısından ise Türkiye açık-ara öndedir.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...