Kültür Sanat

Sürüngenlerin evrimi hakkında bir zaman çizelgesi

Araştırmacılar, 250 milyon yıldan daha uzun bir süre önce nesli tükenmiş sürüngen soylarının evriminin, zırhlı vücut planları veya süzülme için kanatlar geliştirmek gibi birçok küçük morfolojik değişiklik patlamasıyla gerçekleştiğini gösteriyor. daha önce düşünüldüğü gibi tek bir büyük evrimsel olay sırasında. Ayrıca, çoğu kertenkele soyunun erken evriminin daha önce anlaşılandan sürekli olarak daha yavaş ve daha aşamalı bir süreç olduğunu da gösteriyorlar.

SÜRÜNGENLERİN EVRİMİ

Simoes, “Bu, bugün sürüngenlerde gördüğümüz geniş çeşitliliği ortaya koyan ani bir sıçrama değildi” dedi. “Başlangıçta bir sıçrama oldu, ancak nispeten küçüktü ve ardından bu [evrim] oranlarında ve farklı çeşitlilik değerlerinde zaman içinde sürekli bir artış oldu.”

İLK EVRİMLEŞME SÜRÜNGENLERDE OLDU

Bunun kanıtı diğer hayvan türlerinde görüldü, ancak bu ilk kez sürüngenlerde görüldü – 10.000’den fazla farklı türe ve baş döndürücü çeşitlilikte yeteneklere ve özelliklere sahip gezegendeki en çeşitli hayvanlardan biri. Bazı kertenkele türlerinin nasıl bir gecede katı halde donup ertesi sabah çözüldüğünü veya kaplumbağaların nasıl koruyucu zırh geliştirdiğini düşünün.

Bulgular, Harvard paleontoloğu George G. Simpson’ın 1940’larda popülerleştirdiği ve gezegenin biyolojik çeşitliliğinin kökenini açıklamaya çalışan evrimsel uyarlanabilir radyasyon teorisine aykırı. Uyarlanabilir radyasyon, onlarca yıldır yoğun araştırmanın odak noktası olmuştur, ancak son yıllara kadar, fosil kayıtlarındaki hızlı evrim oranlarını farklı hayvan türleri, morfolojileri ve DNA kullanarak moleküler düzeyde.

Bu çalışmanın araştırmacıları arasında Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’ndeki omurgalı paleontolojisi küratörü ve Organismik ve Evrimsel Biyoloji Profesörü Thomas D. Cabot; Kanada’daki Alberta Üniversitesi’nden bir yüksek lisans öğrencisi olan Oksana Vernygora; ve Alberta’dan Profesör Michael Wayne Caldwell.

VERİLERİN TOPLANMASI

Simoes, Londra, Paris, Berlin, Ottawa, Pekin ve Tokyo’daki ulusal doğa tarihi müzeleri de dahil olmak üzere çalışma için veri toplamak üzere dünyanın hemen hemen tüm büyük doğa tarihi müzelerine gitti. ABD’de Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni, Carnegie Doğa Tarihi Müzesi’ni ve Harvard’ın Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Bilim adamları, hayvanların daha uzun süre nasıl evrimleştiğini anlayarak, ekoloji ve organizmaların çevresel değişikliklerden nasıl etkilendiğiyle ilgili bir dizi ders çıkarabileceklerine inanıyorlar. Veritabanını kullanarak araştırmacılar, büyük sürüngen soylarının veya morfolojilerinin ne zaman ortaya çıktığını belirleyebilir, bu değişikliklerin sürüngen DNA’sını nasıl etkilediğini görebilir ve türlerin tarihsel olaylardan nasıl etkilendiğine dair önemli dersler öğrenebilirler.

Örneğin sürüngenler, üç büyük kitlesel yok oluş olayından sağ kurtuldu. En büyüğü, yaklaşık 250 milyon yıl önce gezegendeki türlerin yaklaşık yüzde 90’ını öldüren ve ona Büyük Ölüm lakabını kazandıran Permiyen-Triyas kitlesel yok oluşuydu. Doğal sera gazlarının birikmesinden kaynaklandığına inanılıyor.

TÜRLERİNİN SAYISI EN FAZLA  BÜYÜK ÖLÜMDEN SONRA GERÇEKLEŞTİ

Zaman çizelgesi araştırmacıları, sürüngenlerin evrim geçirme oranlarının ve Büyük Ölümden önce aralarındaki anatomik farklılıkların neredeyse olay sonrasındaki kadar yüksek olduğunu buldular. Bununla birlikte, sürüngenlerin birçok ekosistemde baskın hale gelmesi ve farklı türlerin sayısı bakımından son derece çeşitli olması, Büyük Ölümden çok sonra gerçekleşti.

Bu bulgu, hızlı anatomik değişim oranlarının genetik çeşitlilik veya çok sayıda türle (taksonomik çeşitlilik olarak adlandırılır) çakışması gerekmediğini pekiştirdi ve yeni hayvan gruplarının ve vücut planlarının kökeninin tek açıklaması olarak uyarlanabilir radyasyonu daha da çürüttü. Araştırmacılar ayrıca, sürüngenlerin önceki anatomik çeşitlilik seviyelerine geri dönmelerinin yaklaşık 10 milyon yıl sürdüğünü de belirtiyorlar.

Simoes, “Bu, size geniş bir şemada ve küresel ölçekte, yaşam tarihi boyunca, ani çevresel değişikliklerin ne kadar etkisi olabileceğini söylüyor,” dedi Simoes.

ÇELİŞEN KANITLAR

Uyarlanabilir radyasyonla çelişen diğer kanıtlar, yaklaşık 170 milyon yıl önce evrimlerinin başlarında zayıf, uzun vücut planlarının ana yönlerini gerçekleştiren (ancak başka bir 105 için uzuvlarını tamamen kaybetmemiş olan yılanların kökenleri hakkında benzer ancak şaşırtıcı bulgular içeriyordu) milyon yıl). Ayrıca, yaklaşık 170 ila 165 milyon yıl önce kafataslarında hızlı değişiklikler geçirdiler, bu da o kadar güçlü ve esnek ağızlara yol açtı ki, bugün tüm avlarını boyutlarının katları kadar yutabilirler. Araştırmacılar, yılanlar sürüngen evrimi tarihindeki en hızlı anatomik değişim oranlarını yaşarken, bu değişikliklerin taksonomik çeşitlilikteki artışlarla veya uyarlanabilir radyasyonların öngördüğü yüksek moleküler evrim oranlarıyla çakışmadığını söyledi.

Bilim adamları bu uyumsuzluğun neden olduğunu tam olarak belirleyemediler ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu öne sürdüler. Özellikle vücut planlarının nasıl geliştiğini ve DNA’daki değişikliklerin bununla nasıl ilişkili olduğunu anlamak isterler.

Simoes, “Yaşam tarihindeki ve özellikle Dünya’daki sürüngen yaşamının tarihindeki büyük değişikliklerin ne olduğunu şimdi daha iyi görebiliriz” dedi. “Kazmaya devam edeceğiz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu