Sağlık

COVID-19’dan iyileşenler ne kadar süre virüse karşı bağışıklık kazanır?

Harvard’a bağlı Massachusetts General Hospital (MGH) araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, ciddi COVID-19 enfeksiyonlarından kurtulan insanlar virüse karşı uzun süreli bağışıklık kazanıyor.

Science Immunology’de yayınlanan çalışma,  virüsün bulaştığı kişilerin yeniden enfeksiyona karşı kalıcı koruma geliştireceğini umuyor. Çalışma ayrıca, antikorları ölçmenin, virüsün toplulukta yayılmasını izlemek için doğru bir araç olabileceğini gösteriyor.

COVİD’E KARŞI ÜRETİLEN ANTİKORLAR NE KADAR SÜRE İLE ETKİLİDİR?

Bağışıklık sistemi, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’ye yanıt olarak antikor adı verilen proteinler üretir. MGH Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde bir araştırmacı ve makalenin kıdemli bir yazarı olan Richelle Charles, “Ancak, bu antikor yanıtlarının ne kadar süreceği konusunda büyük bir bilgi boşluğu var” dedi. Bunu öğrenmek için o ve meslektaşları, COVID-19’lu 343 hastadan kan örnekleri aldılar, bunların çoğunda ciddi vakalar vardı. Kan örnekleri, bir hastanın semptomlarının ortaya çıkmasından dört ay sonrasına kadar alındı. Kanın plazması izole edildi ve hücrelere bağlanarak enfeksiyona yol açan virüsün “başak” proteininin reseptör bağlama alanı (RBD) ile kaplanmış laboratuvar plakalarına uygulandı. Ekip, plazmadaki farklı antikor türlerinin RBD’ye nasıl bağlandığını inceledi.

ANTİKORLARIN ENFEKTE HASTALARDA ETKİ SÜRESİ

Araştırmacılar, immünoglobulin G (IgG) adı verilen bir antikor düzeylerinin enfekte hastalarda dört ay boyunca yüksek kaldığını ve koruyucu nötrleştirici antikorların varlığıyla ilişkili olduğunu buldular, bu da zamanla aktivitede çok az azalma gösterdi.

Charles, “Bu, insanların bu süre boyunca büyük olasılıkla korunduğu anlamına geliyor” dedi. “COVID-19’a karşı temel antikor tepkilerinin devam ettiğini gösterdik.”

Ayrıca IgG ölçümünün, semptomları en az 14 gün olan enfekte hastaları belirlemede oldukça doğru olduğunu buldular. SARS-CoV-2 için standart PCR (nazal sürüntü) testi zamanla duyarlılığı kaybettiğinden, en az sekiz gün boyunca semptomları olan hastalarda (bu sırada yüzde 50’si antikor üretiyor) antikorlar için bir testle güçlendirilmesi yardımcı olacaktır. Harvard Tıp Fakültesi’nde (HMS) bir tıp profesörü olan Charles, aksi takdirde gözden kaçabilecek bazı olumlu vakaları tespit ettiğini söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu