Gündem

Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti yok artık dedirtti!

Bakan Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücretini açıkladı. Euro bazından açıklanan geçiş ücretleri yok artık dedirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir taraftan yerli ve millilikten bahs ederken adı 1915 Çanakkale olan köprüden geçişlerde Euro kuru baz alınacak. Buda haliyle vatandaşın tepkilerine neden oldu. Bir diğer tepki çeken olay ise, geçiş ücret tarifesi… Öyle ki, vatandaş köprüyü kullanmayıp araba vapur ile geçse yarı yarıya daha ucuz geçmiş olacak.

Peki, 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar? Geçiş ücret tarifesi kaç Euro oldu? Geçiş ücretlerini pahalı bulan vatandaş ne dedi? İşte detaylar…

1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücretinin -Türkler kullanamayacağı için olsa gerek- 15 Euro olarak belirlendiğini açıklamış. TL bazından birinci sınıf geçişleri 152 TL. Araba vapuru ile geçişler ise şu an 85,00 TL. Yani yarı yarıya fark ediyor. Bakın, Çanakkale köprüsü Uzunluk: 3.8 km Ücret: 15 Euro. Hong Kong Zhuai Macao köprüsü Uzunluk: 55 km ama geçiş ücreti 17 Euro. Yani döviz bazında bile kat ve kat daha pahalısını ödüyoruz.

Bu Çanakkale köprüsü de aynen diğer yap-işlet-devret modeli ile yapılan otoyol, tünel ve köprüler gibi geçiş garantili olacak. Yani yine vatandaş olurda bu köprüden geçmezse yine parasını ödeyecek.

Üstelik verilen geçiş garanti ücretlerine bakıldığında, devlet parası ile yapıldığın çıkan maliyetin neredeyse 20 katı. 3.8 kilometrelik köprüye yıllık 16 milyon 425 araç geçiş garantisi verildi. Çanakkale’deki feribotlarla taşınan araç sayısı ise yıllık en fazla 3.5 milyon.

Bir diğer anlatımla, Çanakkale köprüsü içinde doğmamış çocuklar hayata borçlu başlayacaklar, daha doğrusu borçlarına yeni bir borç eklenmiş oldu.

Vatandaşlar ise bu duruma sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. İşte, Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ile ilgili vatandaşlardan gelen bazı tepki mesajları;

-Maaşlarını euro dolar olarak alanların açıklamaları da böyle olur

– Galiba Müşteri kitlesini gurbetçiler olarak belirlediler. Her işi Euro-dolara endeksliyorlar. Birde maaşları Euro-dolar olarak ödemeyi düşünseler hiç fena olmazdı.

– 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçiş ücreti 15 Euro. Bugünkü kura göre 152 TL. Otoyola da yaklaşık 175 TL verilince toplam maliyet 327 TL’yi buluyor. Yıllık garanti 16.4 milyon. Köprüden geçmeyenlerin ödeyecekleriyle birlikte ücret her yıl Euro üzerinden yeniden belirlenecek.

– 15 Euro yani 152 TL adamlar bu sefer Türklere Çanakkale’yi geçirtmeyecek.

 

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...