Gündem

Kılıçdaroğlu, İmralıyı adres gösteren HDP’li vekile haddini bildirdi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu varsa bir kürt sorunu çözümü siyasidir, siyasi partilerdir diyerek HDP’yi gösterdi. HDP Milletvekillerinden olan Sezai Temel ise kendileri ile yapılabilecek bir kürt sorunu çözümü için İmralıyı adres gösterdi. Buna karşılık Kemal Kılıçdaroğlu bu açıklamalara sert çıktı.

Kılıçdaroğlu kürt sorunu ile ilgili görüşmelerin İmralı yada Kandil olamayacağı yönünde net bir tavır koydu. AK Parti, kürt açılımı adı altında Terörist başı Abdullah Öcalan’ı muhatap alıp mektubunu miting meydanlarında okuturken, yine terörist başlarından Osman Öcalan’ı kamu televizyonuna çıkartıp röpotaj verdirerek muhatap alırken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AKP’nin yaptığı gibi ne İmralı’da yatmakta olan Öcalan’ı nede Kandil’de askerimize saldırmak için hazır bekleyen PKK’lıları muhatap almayacaklarını ve bunun asla söz konusu dahi yapılamayacağını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben görüşümüzü söyledim. Bizim için bu konuda tek adres var o da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu, ısrarla parlamentoyu işaret etmesinin nedenlerini ise şöyle açıkladı: “Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu dahil en kritik sorunlarını Meclis’te çözmüştür. Meclis millet iradesinin Kabe’sidir. O kadar ki bu Meclis, Mustafa Kemal Atatürk’e başkomutanlık yetkisini bile 3 aylık süreyle vermiştir. Gerek gördüğünde yine belli süreyle yetki vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yetkileri konusunda çok hassastır. Bu nedenle Türkiye yine kritik, çok önemli sorunlarını Meclis’te çözmelidir. Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis’tir. Parlamentoyu çözüm yeri olarak gösterirken sadece HDP’ye çağrı yapmış olmuyorum. Bütün partilere çağrı yapıyorum. Bu sorunu Meclis’te hep birlikte, konuşarak, görüşerek çözebiliriz, çözmeliyiz” dedi.

“MECLİS DIŞINDA ÇÖZÜM DENENDİ”

Meclis dışında bir çözüm adresi aranmasının stratejik bir hata olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Geçmiş dönemde Meclis dışında çözüm denendi ve başarısız oldu. Ben o zaman da Meclis dışında çözüm aramanın yanlış olduğunu, stratejik bir hata olduğunu söylemiştim. Eleştirilerimi, uyarılarımı dile getirmiştim. Çözüm süreci olarak adlandırılan o dönem başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü adres yanlıştı. Starateji yanlıştı” diye konuştu.

“HDP MEŞRU BİR PARTİDİR”

Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümünde HDP’yi muhatap almasının gerekçelerini ise, “HDP meşru bir partidir. Vatandaştan oy alarak Meclis’e gelmiştir. Meclis’te grubu vardır. Meclis Başkan Vekilliği vardır ve sırası gelince Meclis’i HDP’li başkan vekili yönetmektedir. Bu bakımdan sorunların çözümünde muhataptır” olarak açıkladı.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...