Gündem

18 yaş altındakilere korkutan delta varyantı uyarısı Yale Üniversitesi’nden geldi!

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk akla gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi bilim insanlarından Dr. İnci Yıldırım delta varyantı hakkında bir takım çarpıcı bilgiler verdi. Özellikle çocuklarda Delta varyantına karşı uyarılar yapan İnci Yıldırım, aşı onayı çıkmamış yaş grubundaki küçük çocukların yaşadıkları riske dikkat çekti.

DELTA VARYANTI 18 YAŞ ALTINDA DAHA KOLAY YAYILIYOR

Yıldırım, aşılanmamış çocukların şu anda COVID’e yakalanma riski en yüksek gruplar arasında olduğunu, çünkü yaşlı Amerikalıların çoğunlukla aşılarla korunduğunu ve bazı kanıtların Delta varyantının 18 yaşın altındakiler arasında diğer varyantlardan daha kolay yayıldığını gösterdiğini söyledi.

ABD’de okulların açılmasıyla beraber yaşanan vaka artışı da Yıldırım’ın sözlerini doğrular nitelikte.

Özellikle Kuzey Teksas’ta aşı olamayacak kadar küçük çocukların ebeveynleri çocuklarının Delta varyantına yakalanma riski ile uğraşıyorlar. Bölgede okullar açıldığından bu yana yüzlerce çocuğun test sonucu pozitif çıkarken, pek çok okul da vakalar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

OKULDA MASKE TAKILMIYOR

Dallas Morning News’e konuşan Denton’dan Michael Madsen da oğlunun corona virüsüne yakalanmasıyla beraber neler yaşadıklarını anlattı. Michael Madsen’ın oğlu Matthew Madsen 10 yaşında bir ilkokul öğrencisi.

Okula maske takarak gidiyor, ancak okul topluluğunun aktif bir üyesi olan babası, öğrencilerin yaklaşık üçte ikisinin maske takmadığını tahmin ediyor.

Michael Madsen süreci şu şekilde özetliyor: “Matthew eve hasta hissederek geldikten sonraki gün, sınıfından birinin testinin pozitif çıktığını bildiren bir e-posta geldi. E-posta, 18 aydır hepimizin korktuğu anın Matthew için geldiğine dair bir ipucuydu. Bu noktada, Matthew’un ateşi yükseldi ve soğuk algınlığı semptomları göstermeye başladı. Yaklaşık 48 saat sonra da testi pozitif çıktı. 84 yaşındaki annem bizimle yaşıyor ve aşı olmasına ve hafif semptomları olmasına rağmen, bu semptomların onu öldürmeye yeteceğinden endişelendim.”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...