Ekonomi

Maaşın kaç kat arttığı değil elindeki parayla ne alabildiğin önemli

Halkımızın çoğu nominal gelir ve reel gelir arasında ki farkı bilmediği için asgari ücretin, memur maaşların veya öğrenci burslarının “kaç kat arttığı” lafına kanıyorlar maalesef. Ama durumun hiçte öyle olmadığını Venezuela’dan örnekleyelim;

Venezuela’da Maduro döneminde asgari ücret tam 1429 kat arttı. Dünya tarihinde bir ilk, büyük bir şahlanış diyebilirsiniz ama bugünkü asgari ücretle sadece 1 kilo peynir ve 1 litre süt alınabiliyor. Asgari ücreti, KYK bursunu, milli geliri kaç kat artırdığın değil, elindeki parayla ne alabildiğin önemli.

Öğrenciye aylık 650 Lira burs (faiziyle geri ödenecek) veriyoruz daha ne istiyorsunuz, “elinize dizinize dursun” diyen kişinin sadece Beştepe’deki 1150 odalı Saray’ının günlük maliyeti (geri ödemeyecek) 1 milyon lira ki bu rakam 2019’a ait.

Şimdi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’de Türkev’e ait bir binanın açılışını yaptı. Açılış yapmaya 200 araçlık bir konvoyla gitti. Beton binalar yapmanın hala itibar göreceğini sanan iktidar, Erdoğan’ın uçak filoları ile birlikte gittiği ABD ziyaretinin maliyeti 10 milyon dolar. İtibar demişken, asrın lideri dedikleri Erdoğan’ı ABD’de sadece kendi bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Bir nevi uçağın arka kapısından inan Mevlütoğlu, ön kapıdan inen Erdoğan’ı karşılamış gibi bir şey oldu.

Açılış yaptığı binanın maliyeti 1,5 milyar dolar. İktidar ABD’de 1,5 milyar dolar bina yaptığı ile övünürken aynı saatlerde, KYK yurtlarında yer bulamadığı için parklarda kalan öğrenciler ‘’barınamıyoruz’’ dedikleri için gözaltına alındı. ‘’Bu bir eylem değil, kalacak yer bulamadığımız için banklara oturduk’’ diyen öğrencilere polis, ‘’biz buna izin veremeyiz’’ deyince öğrenciler, ‘’bu bir eylem değil ki izin vermeyesiniz. Ayrıca izin vermiyorsanız bize kalacak bir yer bulun zira halimiz ortada’’ dedi. Sonuç değişmedi ve öğrenciler bir parktan başka bir parka taşınmak zorunda kaldılar.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...