Gündem

TÜİK ölüm nedenlerini neden gizliyor?

TÜİK pek çok konuda veriler açıklıyor ve bu verilerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tartışılıyor. Birde TÜİK açıklamadığı için tartışılanlar var. Salgından buyana TÜİK ölüm sayılarını ve nedenleri ile hayat ve göç istatistiklerini açıklamadı. Yani güzelim ülkemizde ölen kalan, giden gelen belli değil. Peki, TÜİK neden salgından buyana ölüm istatistiklerini ve ölüm nedenlerini gizliyor? Sağlık Bakanlığı Covid kaynaklı Türkiye geneli toplam ölüm sayısını 56 bin 710 olarak açıklarken, 21 ilde yine Covid kaynaklı ölenlerin toplam sayısı 64 bin 797 olduğu ortaya çıktı. İşte, bu konularda flaş açıklamalar.

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir ‘’ölüm nedeni istatistikleri ve hayat tabloları yayınlanmadı. Neden yayınlanmadı? Toplam ölüm sayısı belli iken TÜİK neden ölüm nedenlerini yayınlamıyorlar? Eğer bu istatistikleri yayınlamış olsaydı TÜİK’in sayfasından görebilecektik. Yani şimdi göremiyoruz’’ dedi. Yani TÜİK nüfus ve yaşam dengesini, can kayıplarının nedenlerini belirleyecek verileri paylaşmıyor. Gerekçe olarak ise çalışmaların tamamlanmamı olmasını gösteriyorlar.

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir’e göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları Sağlık Bakanlığı ve TÜİK tarafından gizleniyor.

Oysa Sağlık Bakanlığı’nın 81 il için Mart 2020 ile Ağustos 2021 verilerine göre; koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 56 bin 710. CHP’li 21 belediyenin mezarlık müdürlüklerinin aldığı verilere göre; Koronavirüs kaynaklı ölenlerin sayısı ise 64 bin 797. Yani 21 il için verilen Türkiye için açıklanana rakamlardan çok daha fazla.

Türkiye’de Covid 19 kaynaklı ölenlerin toplam sayısının 120 bin civarında olduğunu belirten Prof. Dr. Kayıhan Pala, TÜİK’in bunları acilen açıklaması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...