Gündem

Erdoğan’ın sözlerine KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrencilerden tepki geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün öğrenci bursları ve KYK öğrenci yurtları hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye genelinde bir milyona yakın yatak kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu olduğunu belirtirken, bu yurtların kendi zamanlarında yapıldıklarını söyledi ve bu yurtların son derece lüks olduğunun altını çizdi. Erdoğan bir de öğrenci burslarının kendileri göreve gelmeden 45 lira olduğunu ama şimdi 650 lira olduğunu belirterek şikayet den öğrencilere ‘’elinize dilinize dursun’’ dedi. Yurda yerleşemeyen, aldığı bursun bir pansiyonun bile kirasına yetmediğine şahit olan öğrenciler de Erdoğan’ın bu sözlerine tepki gösterdi.

Konuya ilişkin Tayyip Erdoğan ‘’ Yalnız şunu çok açık ve net söyleyeyim özellikle yurt konusunda bir defa Türkiye’de biz bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Bizim bir milyona yakın yatak kapasitesi olan yurtlarımız var. Bizden önceki dönemlerde böyle yurt söz konusu değildi. Bunları biz yaptık, gayet de lüks yurtlar yaptık. Bu yurtlar çift yatak, bilemediniz 3 yataklı odalar olmak üzere gayet modern şekilde bu yurtlarımızı yaptık. Bu konuda da yurtlarımızla iftihar ediyorum. Kredi ve Yurtlar Kurumumuzun attığı bu adımlarla da iftihar ediyorum’’ dedi.

Erdoğan’ın lüks dediği KYK öğrenci yurtlarının fotoğraflarını paylaşan öğrenciler, sosyal medyadan tepkilerini şu ifadelerle dile getirdi.

İsveç cezaevlerinde ki odalar 1, 2 ve 3 kişiliktir. Bu adaların haricinde insanların kendi yemeklerini yapabilmeleri için son derece lüks ankastereden oluşan mutfakları vardır. Pazar günü, İsveç’te bulunan yüksek güvenlikli hapishanenin birkaç görüntüsü sosyal medyada viral hale geldi ve kullanıcıları şok etti. Aşırı tıka basa dolu bir hapishane hücresi yerine, İskandinav hücresi rahat, düzenli, apartman tarzı bir konfor ve hareket etmek için yeterli alan sunar.

Darrell Owens’ın tweetinde “İskandinav hapishane hücreleri San Francisco’da 3.000 dolarlık dairelere benziyor” dedi. Bir başka tweetinde ise ilk 2 fotoğrafın hücre, son 2 fotoğrafın ise 12 mahkumun ortak kullanım alanı olduğunu açıkladı. Owens, Amerika’daki hapishanelerin ve eğlence evlerinin durumunu daha da karşılaştırdı, “Amacınız insanları rehabilite etmek ve onları suç yaşam tarzlarından uzaklaştırmaksa, hangi ortamın daha iyi bir sonucu teşvik edeceğini merak ediyorum.” dedi. Bizde ki ise aynen şöyle;

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...