Gündem

Koronavirüs salgınında en riskli grup aşı yaptırmamış anne adayları!

Son dönemde peş peşe acı haberler geliyor. Uzmanlar ise aşının yan etkisinin olmadığının altını çiziyor. Hamilelere tüm dünyada olduğu gibi aşı yaptırmaya çağırıyor.

Bursa’da öğretmen Aysel Şentürk hamileliğin 8’inci ayında koronavirüse yakalandı. Bebeği sezeryanla alınmak zorunda kaldı. Ama ne yazık ki 34 yaşında ki öğretmen 10 gün sonra hayatını kaybetti. Son zamanlarda acıların peş peşe geldiği aşısız hamilelerden biriydi. Oysa risk hamileler için çok daha yüksek. Uzmanlar hamilelerinde aşılanması öneriyor.

Prof. Dr. İftihar Köksal’a göre her iki aşıda güvenle uygulanabiliyor. Anneye de bebeğe de herhangi bir yan etkisi yok.

Prof. Dr. İftihar Köksal ‘’Gebeler maalesef hastalığı biraz ağır geçiriyorlar. Kendileri ağır geçirdikleri gibi gebelik süreci de bundan etkilenebiliyor. Her iki aşının da gebeliğin ilk günlerinden, ilk haftalarından doğum sürecine kadar olan periyot boyunca yan etkisi yok. Bebek üzerine hiçbir yan etkisi yok. Bunları çok rahat söylüyoruz çünkü 100 binlerce gebenin incelenmesi ile ortaya çıkan sonuçlar bunlar. Milyonlarca gebeye uygulanmış dozların sonuçları açıklandığı içinde verileri güvenlik olarak kabul ediyoruz.

Kaldı ki hem ABD hastalık kontrol merkezi, hem de Dünya Sağlık Örgütü ’de bu verileri periyodik olarak paylaşmakta. Her iki aşıda hem anne için hem bebek için güvenlidir ve yan etkileri yoktur’’ dedi.

Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu ‘’Covid olan gebe sayılarında maalesef 5 kat bir artış var. Bunlarında yaklaşık yüzde 20’sini hastanede yatırarak kontrol etmek zorunda kalıyoruz’’ dedi.

Sadece Trabzon’da gebe olup da testi pozitif çıkan vatandaşların sayısı geçen yıla göre 5 kat arttı. Tedbirler az ve çoğu hamileler hala aşıya tereddütle yaklaşıyor. Aşılar ilk uygulanmaya başlandığında yeterli veri yoktu ancak bu süreçte binlerce hamile aşılandı. DSÖ’de gebelere aşı onayı verdi.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...