Genel

611 sınıf karantina altına alındı!

Öğrenci Veli Derneği’nin salgın raporuna göre, yüz yüze eğitimin başlamasından sonra geçen iki haftada, İstanbul’da 101, İzmir’de 73, Çorum’da 59 ve Ankara’da 30 olmak üzere toplam en az 611 sınıfın karantinaya alındığı bildiriliyor.

Bu sayılar resmi olarak yayımlanan, birde hiç bir kuralın ve önlemin alınmadığı ve pozitif çocuklarında dahil okula gittiği durumlar var. Ayrıca Ankara Gölbaşı’nda bir ilköğretimde 3 öğretmende covid testi pozitif çıkınca müdürün kimseye söylememeleri konusunda öğretmenleri tehdit etmesi ise gelen iddialar arasında. Ama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün yaptığı açıklamada “Şu ana kadar Kovid-19 vakası nedeniyle tüm sınıfları kapatılan hiçbir okulumuz yok” dedi.

Uzmanlar seyretilmiş yüz yüze eğitim yapılaması çağrılarını yeniliyor. Ki 68 kişilik sınıfların olduğu bir tarafa her sınıf aynı anda tenefese çıkıyor ve koridorlarda oluşan kalabalık nedeniyle bir çocukta Koronavirüs çıksa dahi tüm okula yayılabiliyor. Uzmanlar ise hem seyretilmiş yani eskiden olduğu gibi sabah ve öğleci şeklinde iki vardiya eğitimin yanı sıra her sınıfın farklı saatlerde tenefüse çıkması gerektiğini belirtiyor.

Şu anda karantina altına alınan sınıfların sayısı ise az gösterilmiş olabilir zira sosyal medya üzerinden sınıflarının karintinaya alındığına dair ihbar mesajları yağıyor. İşte onlardan bazıları..