EkonomiGündem

Sayıştay raporları karartılmaya hazırlanıyor!

Hükümet tarafından Sayıştay raporları karartılmaya hazırlanıyor. Eğer teklif meclisten geçerse artık verdiğiniz vergilerin nereye harcandığını öğrenemeyeceksiniz!

Yapılan yeni düzenleme ile artık, verdiğiniz vergilerin kime, nereye, nasıl ve neden harcandığını göremeyeceksiniz. Çünkü AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan teklife göre artık Sayıştay raporlarını vatandaş göremeyecek. Sayıştay raporlarının karartılarak, vatandaşın cebinden çıkan paraların nereye harcandığını öğrenmesinin önü kesiliyor diyen muhalefet, hazırlanan teklifi eleştirdi.

MALİ SAYDAMLIĞI ORTADA KALDIRIYORLAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Sayıştay raporlarının karartılmasına ilişkin yaptığı açıklamada ‘’Mali saydamlığı ortadan kaldırıyorlar. Paralarımızı harcayanların nereye ne kadar harcama yaptığını bilemeyeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

PERFORMANS ESASLI PROGRAM BÜTÇESİ

‘’Hastaneyi kaça yaptın? Ben bunu öğrenmek zorundayım. Çünkü benim paramla yapıyorsun. Bu vergiler nereye harcanıyor?’’ Muhalefetin sık sık sorduğu soru bu. Hazine garantili kamu-özel işbirliği projelerine ne kadar para harcandığı soruluyor. İşletmeci firmalara dolar üzerinden ne kadar garanti ücreti ödendi? Bu sorular yasa gereği açıklanması gerek ama iktidar meclise soru önergesi verilmedikçe, bakanlıklara tek tek sorulmadıkça açıklanmıyordu. Şimdi teknik ifadesi ‘’Performans Esaslı Program Bütçesi’’ adlı düzenleme meclisten geçerse, muhalefete göre; açıklamalarına gerekte olmayacak.

DOLAR BAZLI HAZİNE GARANTİLERİ

Devlet Hasta Garantili Şehir Hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak ödeyeceği toplam 5,7 milyar dolar ile 475 yataklı ve KÖİ maliyetleri ile en az 37 hastane açabilirdi.

2020 yılının ilk 5 ayında Osmangazi Köprüsü’ne geçiş garantisi olarak hazinenin ödediği miktar 1 milyar 88 milyon TL.

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan köprü, otoyol ve şehir hastaneleri… Bütçede açıklanmasa da parça parça ortaya çıkan garanti rakamları bile tartışma yaratmaya yetiyordu geçmişte. Çünkü hazinenin kasasından çıkıp, şirketlerin cebine giren kuruş aslında vatandaşın vergisi.

Köprüden geçmeyen 7 milyon 611 bin araç için ödenmesi gereken rakam 177 milyon TL idi. Ama Bakanlığın verdiği cevapta, geçmemiş araçlar için ödenen paranın 244 milyon TL olduğu söyleniyor.

Muhalefet hükümetin bütçe yasasında ki yeni düzenlemeleri; ödenen rakamların hiçbir şekilde ortaya çıkmaması için yasal bir zemin hazırlama olarak yorumladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu