Gündem

Ali Edizer’i görevden alıp nasıl Güdül Devlet Hastanesine atadınız?

Skandal sözleri ile tepki çeken eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile görevinden alındığı bildirilmişti. Görevden alındığı söylenen Ali Edizer’in Ankara Güdül Devlet Hastanesine atandığı çıkınca, CHP Milletvekili Levent Gök, Sağlık Bakanlığına seslenerek ‘’ Ali Edizer’i görevden alıp nasıl Güdül Devlet Hastanesine atadınız?’’ diye sordu…

Medeni Kanuna karşı çıkan ve çok evliliği öneren eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in o makama nasıl getirildiği tartışmaları devam ederken, Edizer’in görevden alınmasına rağmen Ankara Güdül’de bulunan Devlet Hastanesine atanması gündeme bomba gibi düştü.

EDİZER’İN GÜDÜL’DE Kİ DEVLET HASTANESİNE ATANMASI

Gülhane Eğiti ve Araştırma Hastanesi GATA, Ali Edizer skandalı ile Türkiye’de ki tarikatların varlığın etkinlikleri bir kez daha tartışmaya açıldı. Edizer, sosyal medya paylaşımları sonrası GATA’da ki görevinden alınmıştı. Yeni karar ile tabiplik görevinden de el çektirildiği öğrenildi ama o arada Ankara’da Güdül’de devlet hastanesinde görevlendirildiği ortaya çıktı.

‘’SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?’’

CHP Ankara Milletvekili ‘’O denli güçlüler ki kadroları bile kendileri açıyor. Bakanlarda aslında orada bulunmalarını onlara borçlu. Sağlık Bakanlığına soruyorum… Siz sözleşmesini fesh ettiğinizi, soruşturma açtığınızı ve görevden el çektirildiğini söylediğiniz bir kişiye nasıl oluyor da Güdül Devlet Hastanesine atayabiliyorsunuz?.. Ya siz kimi kandırıyorsunuz?..’’

TARİKAT ÖRGÜTLENMESİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ‘’Yeni bir, devlet içerisinde bir tarikat örgütlenmesi ile karşı karşıyayız. Tüm olup bitene rağmen Sağlık Bakanı bu şahsı sessiz sedasız önce bir hastaneye atadı. Fakat kamuoyundan gelen tepkiler sonrası açığa almak zorunda kaldı ’’ dedi.

DEVLET İÇERİSİNDE GÖREVLERE GELMESİ YANLIŞTIR

Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ‘’FETÖ gitti yerine tarikatlar, şeyhlerin adamları geldi ise bu yeni bir FETÖ tehlikesi demektir. Şeyhinden, tarikatından emir alanların devlet içerisinde görevlere gelmesi yanlıştır. Bu yeni bir FETÖ tehlikesini karşı karşıya getirir’’ dedi.

BU HÜKÜMET TARİKATLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE

Edizer doktor ünvanı nın elinden alınmasına ‘’Hukuk mahkemelerinde hakkımı sonuna kadar arayacağım’’ sözleri ile yanıt verirken muhalefet tarikatların devlet içerisinde yükselişini adım adım gündeminde tutuyor. Konu ile ilgili olarak Levent Gök ‘’Bu hükümet tarikatlarla zaten iç içe, iş birliği içerisinde’’ derken, Aytun Çıray ise ‘’Sağlık Bakanına Menzil Tarikatı hakkında ne düşündüğünü, örgütlenip örgütlenmediğini, ihale alıp almadıklarını sorduğumda sayın bakan bana cevap vermemişti. Şimdi öyle anlaşılıyor ki bu konuda kulaklarının üzerine yatmışlar’’ dedi.

TARİKAT VE CEMAATLERİN EKONOMİ VE SİYASİ NÜFUSLARI ARAŞTIRILSIN

Sağlık Bakanlığı üzerinden muhalefet okları iktidara çevirdi. CHP’li Zeynel Emre, 9 Ağustos 2018’de tarikat ve cemaatlerin ekonomi ve siyasi nüfuslarının araştırılsın diye mecliste bir komisyon kurulması için verdiği önergenin, işleme konulmadığını söyledi. Gülen cemaatinin iktidardan aldığı gücü hatırlattığım için işleme alınmadı dedi. Erdoğan’ın sözlerini gündeme getiren Emre, ‘’Rabbim de milletimde bizi affetsin’’ dememiş, sanki ‘’ne istediniz de vermedik’’ dememiş sözleriyle, teklifin işleme alınmamasını eleştirdi.

KANUNEN FAALİYET YÜRÜTMELERİ YASAK

Tarikatların faaliyetleri 1925’lerde çıkarılan kanunla yasaklandı ama etkinlikleri de ekonomik güç sağlama faaliyetleri de son yıllarda artarak sürdüğü iddiaları gündemden hiç düşmedi. Kamu kurumlarında FETÖ ile mücadele sürüyor ama FETÖ gitti yerine başkası geldi diyerek tehlikeye dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu