Bilim

Lityum iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji depolayan piller geliyor!

Kobalt, nikel ve manganez gibi dünya çapında giderek azalan toksik ve egzotik malzemeler kullanılarak yapılan lityum iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji depolayan piller geliyor!

Avustralyalı araştırmacılar tarafından geliştirilmeye çalışılan bu yeni lityum-kükürt piller daha ucuz, daha bol malzeme kullanır ve lityum iyon pillere göre kilogram başına iki ila beş kat daha fazla enerji depolayabilir özelliğe sahip. Bu yeni geliştirilen lityum-kükürt pillerin seri üretimine geçmesi ise şimdilik mümkün görünmüyor çünkü şarj olma sürecinde yaşanan aksamalar henüz aşılamadı. Ama Monash Üniversitesi’nden bir ekip, 1000 kez yeniden şarj edilebilecek kadar sağlam lityum-kükürt piller üretmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı.

Eğer lityum-kükürt piller denildiği gibi seri üretim aşamasına geçebilirse, elektrikli arabalar başta olmak üzere, elektrikli uçan arabalarda yeni bir çağ atlanacak.

Yeni keşfedilen bu kükürt piller, günümüz pillerine göre hem daha hafif hem de daha fazla enerji depolayabilecek. Bu sayede elektrikli araba ve özellikle uçan arabalarda yeni bir devrim başlayacak.