Ekonomi

Bakan Albayrak’ın aksine Ticaret Bakanı fiyatlarda ki artışların döviz artışlarından kaynaklandığını söyledi!

Ticaret Bakanı Pekcan’dan döviz kuru itirafı geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dolar ile ilgili açıklamalarının aksine, fiyat artışlarının nedenini kurda ki artışları gösterdi. Bakan Albayrak ve Pekcan’ın açıklamalarını değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Yalçın Kartepe ise hükümetin döviz ile yaptığı mücadelenin kaybedildiğinin bir itirafıdır dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, döviz kuru benim için hiç önemli değil. Ben işin o tarafına hiç bakmıyorum. Kur farkından dolayı en karlı çıkan biz olacağız, çünkü kurun kontrolü artık bizim elimizde’’ dedi ama aynı kabinede ki başka bakan fiyatlarda ki artışların döviz artışlarından kaynaklandığını açıkladı.

DÖVİZDEKİ ARTIŞLAR

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök; dolarla kimse maaş almasa da doların arması ile maaşların nasıl eridiğini, bebek mamalarında ki fiyat artışları üzerinden sordu… Soruya cevap veren Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamaları, Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamalarının tam tersiydi.

Ticaret Bakanı Pekcan, bebek mamalarında ki artışlarda döviz vurgusu yaptı. Bebek mamalarının fiyatlarının yükselişi üzerine verilen soru önergesine cevap veren Pekcan, döviz artışlarını gerekçe gösterdi. Üstelik verdiği cevaplarda ithalat itirafı da vardı. Pekcan fiyat artışlarının nedeni olarak ‘’Üretimin oldukça sınırlı olması ve ithal malların hakimiyeti nedeniyle ithal giderlerinden oluşan ürün fiyatının temel olarak döviz kurlarında ki değişiklikler nedeniyle arttığı anlaşılmıştır’’ gerekçelerini bu ifadelerle gösterdi.

BAKAN ALAYRAK KURDAKİ HAREKETLİLİĞE BAKMIYOR AMA..

Ekonomist Prof. Dr. Yalçın Kartepe ‘’Döviz kuru artığından dolayı fiyatlar artıyorsa Ticaret Bakanının bu bilgiyi Hazine ve Maliye Bakanına söylese iyi olur. Çünkü anladığımız kadarıyla Bakan Albayrak çok bakmıyor kurlarda ki hareketliliğe… ‘’ dedi. Vatandaşta Bakan Albayrak’ın aksinİ düşünüyor… Vatandaşlarda bebek mamalarına ve diğer gıda ürünlerine gelen zamları kurdaki artışlara bağlıyor.

Bir televizyon programında ‘’Bugün dolar kuru artar iner… Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var?’’ sözleri ile gündeme gelmişti Berat Albayrak yaptığı açıklamalarla… Bakan Albayrak’a göre döviz deki artışlardan kimse etkilenmiyor… Ama gerek Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamalarına gerekse marketlerde ki fiyat artışlarına göre kundakta ki bebek bile döviz kurunda ki artışlarından etkileniyor.

DOLAR YİNE KENDİ REKORUNU KIRDI

Dolar 7 Lira 95 Kuruşu aşarak kendi rekorunu yeniledi. Altında yerinde durmadı. Bir haftada içinde yüzde 2,7 bir ayda ise yüzde 4’ün üzerinde değerlendi. Gram altın 488 lira oldu. Döviz kuru tabelalarında doların giderek yükselen seyrine bakmamak bir seçenek ama o doların market raflarında ki etkisinden kimse kaçamıyor.

Prof. Dr. Kartepe’ye ‘’Bu dolar boş mu? Sahiplenen biri yok gibi görünüyor…’’ sorusu iletildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Kartepe, Bakan Albayrak’ın dolar açıklamalarına atıfta bulunarak sözlerine şöyle devam etti;

DÖVİZLE MÜCADELENİN KAYBEDİLDİĞİNİN BİR İTİRAFIDIR

‘’Ben dolar kuruna bakmıyorum, ilgilenmiyorum demek aslında ülke ekonomisinin bir anlamda sahipsiz olduğunu gösterir… Döviz karşısında TL’nizi koruma imkanınız kalmamışsa, ben o işle hiç ilgilenmiyorum gibi bir açıklama yapabilirsiniz. Döviz sadece ihracatta kullanılan bir para birimi değil. Aynı zamanda da ithalatta da kullanıyoruz. Bu bir anlamda doların yükselişiyle yapılan mücadelenin kaybedildiğinin bir itirafıdır’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir