Ekonomi

Erdoğan geçekleştiremediğimiz takdirde bize hesap sorabilirsiniz dediği o sözleri yerine getirmedi!

Bilal Demir -Yıllar önce Recep Tayyip Erdoğan aynen şöyle demişti ‘’Biz bugüne kadar ne dediysek yaptık. Ne vaat ettiysek gerçekleştirdik. İşte size 2023 hedeflerimiz ki, gerçekleştiremediğimiz takdirde bunun hesabını bize sorabilirsiniz’’ demişti. 2023 hedefleri olarak ise ‘’milli gelirimiz 2 trilyon dolar olacak, kişi başı milli gelirimiz 25 bin dolara çıkacak, ihracatımız 500 milyar dolar, işsizlik yüzde 5’e inecek. Turizmde 50 milyar dolar kazanıp, dünyanın en büyük ekonomisinden biri olacağız. Yazın bunları bir kenara’’ diye vaat etmişti. Ama aradan yıllar geçti ve 2023’e sayılı aylar kala bu vaat ettiklerini bırakın yerine getirmeyi, şu anda ki gerek enflasyon, gerek işsizlik, gerek ihracat, gerek kişi başına düşen milli gelir oranları, gerek döviz kurları ve gerekse diğer tüm oranlar o vaadi açıkladığı tarihten daha gerilere gitti.

Bu sefer 2053’ü hedef gösterdi!

Erdoğan bu vaatleri yerine getiremediği için milletten özür dileyeceğine bu sefer 2053’ü hedef gösterip Türkiye ekonomisini dünyanın en iyi ekonomileri arasına sokacağız diyor. Oysa veriler Erdoğan’ın tam tersini işaret etmektedir zira Merkez Bankamız tam takırdır yani döviz rezervleri eksi 43 milyar dolardadır. Üstelik 40 milyar dolarlık akçesi ise buhar olmuştur. Yani aslında 83 milyar dolar eksidedir.

Erdoğan Türkiye’si şu anda dünyanın en fazla faizle borçlanan bir ülke konumuna gelmiştir. Aynı şekilde enflasyonda, faizde ve işsizlik oranlarında dünyada ilk 3’ü arasındayız. Öyle olduğu içindir ki Türkiye’nin zenginleri ve iyi yetişmiş kadroları Türkiye’yi terk etmiştir. Türkiye ekonomisi ise bırakın dünyanın en iyi ekonomilerinin arasında olmayı dünyanın en büyük 20. ekonomisi durumundadır ki 2002’de yani AKP öncesi 16. sıradaydık.

Kısacası Türkiye tarihinin en ekonomik buhranını yaşarken Tayyip Erdoğan masallarla propaganda yapmaya devam ediyor. Ama hakkını verelim, kendi parti tabanını ikna etmeyi iyi başarıyor. Hamaset ve popülizmde gerçekten sınır tanımıyor.

Hangi Erdoğan’a hangi Süleyman’a inanacağız?

Oy almak için insanları kutuplaştırıp, cepheleştirmek dahil her metoda başvuruyor. Gün oluyor ekonomik yıkımı dış güçlere yani haçlılara bağlıyor, gün oluyor soğan, patates, hıyar satıcılarını terörist ilan ediyor. Ha bu sadece Erdoğan’a has bir şey değil. Daha bundan 2 ay önce Süleyman Soylu televizyon ekranlarına çıkıp Afganlılar ve Suriyelilerin suç işleme oranı yüzde 2 derken aynı Soylu bu açıklamalarından sonra çıkıp ‘’bunlarda suç işleme oranı yüzde 50’dir…’’ diye açıklama yaptı. Pardon ama hangi Erdoğan’a hangi Süleyman’a inanacağız?

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...