Ekonomi

BİM’in isyanı: zamları biz değil devlet yaptı!

Özellikle süt ve süt ürünlerine gelen fahiş zamlar fiyatları üçü beşe katladı. Geçen yılın teröristi soğan ile patatesken şimdi bu yılın terörist başı süt, örgüt üyeleri ise peynir ve tereyağı oldu. Öyle ya hükümet öyle diyordu… Soğan depolarını bi özel harekatla basmadıkları kalmıştı. Patatesi ve soğanı tabiatı gereği depolamasını yapan çiftçiler arkadan kelepçeli gözaltına alındılar. Bu yılın teröristleri ise market ve bakkallar gösterilmeye çalışılıyor. Hal yasasını bile yıllarca konuşup bir türlü çıkaramayan hükümet, bir taraftan serbest piyasayı savunup diğer taraftan hayat pahalılığının sorumlusunun marketlermiş gibi göstrmeye çalışıyor. Sanki ülkeyi bizim köşe bakkal haydar yönetiyor. Bu tabloya BİM Market bile isyan etti. ”Sanki zamları biz koyuyoruz, zamları devletin bizzat kendisi koydu” dedi.

Gıda fiyatlarındaki yükseliş ile ilgili “Biz töhmet altında bırakmasınlar” diyen BİM Yöneticisi Galip Aykaç Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” ifadelerini kullandı.

‘Çiğ süt fiyatını devlet artırdı’

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...