Gündem

İYİ Partili İsmail Tatlıoğlu seçim ile ilgili soruları cevapladı!

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu Meclis’te düzenlediği basın toplantısında seçim ile ilgili sorulara yanıt verdi. Bir gazetecinin, “Selahattin Demirtaş’ın, Millet İttifakı’na yönelik bazı açıklamaları oldu. Bu açıklamalara ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mı? HDP’den CHP ve partinize yönelik bir diyalog çağrısı var. Bu çağrıları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Tatlıoğlu, “Biz, partimize yönelik bir diyalog çağrısını bilmiyoruz, onu siz nasıl okuyorsunuz bilmiyorum ama biz, CHP ile beraber bir Millet İttifakı’nı teşekkül ettiriyoruz. Siyasilerin açıklamalarından bizim masamıza düşeni biz cevaplarız. Henüz bizim masamıza düşen bir konu yok.” yanıtını verdi.

Tatlıoğlu, bir basın mensubunun, “Meral Akşener, bir gazetedeki demecinde, ‘Millet İttifakı olarak yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıysak aynı modelle Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız’ ifadesini kullanıyor. Siz nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna şöyle karşılık verdi:

“Çok doğru. Millet İttifakı’nın 3 yıllık ciddi bir deneyimi var Türk siyasetinde. Bugün İYİ Parti’nin siyaset sahnesine girmesiyle beraber siyasetteki şartlar ve duruşlar çok değişmiştir. Yerel seçimlerdeki ittifakta Sayın Genel Başkan Meral Akşener’in mimarisi üzerinde çok büyük emeği olmuştur. Türk siyasi tarihinde gerçekten öğretici bir süreçtir. Burada Millet İttifakı’nın bu şekilde politikası, Türkiye’nin metropollerinden mevcut siyasi yapıyı, bu partili cumhurbaşkanlığının yerele düşecek gölgesini engellemiş ve buralardan tasfiye etmiştir.

Şimdi sıra bu partili cumhurbaşkanlığı sisteminin, Türkiye’yi fakirleştiren, yoksullaştıran, adaletten ve liyakatten mahrum bırakan, Türkiye’nin dış dünyayla arasını açan, dış dünyaya karşı itibarını sarsan bu sistemi ortaya koyan siyasal iklimi değiştirmektir. Sayın Genel Başkanın dediği gibi bu süreç bunu değiştirecektir.”

Bir soru üzerine Tatlıoğlu, “Millet İttifakı’nın seçime giderken bir yol haritası var: Cumhurbaşkanlığından sonra iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci başlayacak. Milletvekili sayımız yeterse parlamentoda, yetmezse referandumla milletin takdirine bırakacağız ve milletimizin de bunu arzu ettiğini düşünüyoruz. Çünkü son üç yıllık bu başkanlık sisteminin, tek kişilik hükümet sisteminin Türkiye’yi nasıl savurduğunu görüyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...