Gündem

Taliban AKP’ye ve Doğu Perinçek’e övgüler sıraladı ve Kabil Havalimanı için yardım istedi!

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki ilk kez basın toplantısı düzenledi. AK Parti hükümetine ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e övgüler sıraladı. Kabil Havalimanı için de yardım istedi.

Afganistan’da ilan edilen geçici Taliban yönetimi, konumunu güçlendirmeye çalışıyor. Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki yapmış olduğu basın toplantısında Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz dedi. AKP hükümetine övgüler sıralayan Muttaki, ‘’Türkiye iyi bir hükümete sahip’’ dedi.

Kabil Havalimanı’nın işletilmesi ve yeniden inşası konusunda ‘’Türkiye ile görüşmelerimiz yakında sonuçlanacak’’ açıklamasını yaptı.

Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davut Abadi ise Vatan Partisi’nin televizyon programına konuk oldu. Abadi ‘’Biz Ak Parti Hükümetinden, Türkiye’nin bütün partilerinden ve özellikle Saadet Partisi’nden bize yardım etmelerini istiyoruz’’ derken Vatan Partisi’ne de teşekkür etti. Afganistan’da ki kadınların durumu hakkında da konuştu.

‘’Kadınlar esaret altındaydı. Taliban yönetimi ile özgürleştiler’’ dedi.

Taliban’dan Afganistan’da ki ekonomi de nasibini aldı. Ülke ekonomisi her geçen gün daha da kötüye gitmeye başladı. Büyük bir ekonomik kriz kapıya dayandı.

Afganistan’da an itibari ile haftalık para çekme limiti 200 dolara düşürüldü. Bankalarda sıralar oluştu. Temmuz ayından buyana pek çok memurun maaşları ödenmedi.

Afganistanlıların Taliban yönetimine karşı eylemleri de sürüyor. Birçok Afganistanlı vatandaşı sokaklara döküldü. Eylem gece saatlerinden sabah saatlerine kadar devam etti. Kadınlar kara çarşafa karşı günlük kıyafetleri ile başlarında renkli örtüleri ile yürüdüler.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...