Genel

Hukukla tanışamamıştık bari ekmeğimizi koruyabilseydik!

Bilal Demir – Tayyip Erdoğan 2020 yılında “2021 yılı, demokratik ve ekonomik reformlar yılı olacaktır” diye seslenmişti. Erdoğan bu sözleri aynı zamanda vatandaşları kadar kendi tabanını tutmak içinde söylemişti, vaat etmişti. 2021 için verdiği sözler, insanların tam da ihtiyacı olan şeydi aslında. 19 yıllık iktidarında neyi eksilttiğini biliyor, tam da bunları vermekten söz ediyordu: Hukuk ve ekmek.

Erdoğan’ın bu sözleri bizim için vermediğini; niyetinin Biden’ın seçilmesiyle Batı demokrasilerine “Benle çalışabilirsiniz” temalı bir göz boyama olduğunu geç fark ettik. 2021 sona ermedi henüz ama bitmesine birkaç ay kala ortaya çıkan tablo ‘’Hukukla tanışamamıştık bari ekmeğimizi koruyabilseydik!’’ dedirtti.

Önce insan haklarıyla başlayalım… Erdoğan bu yılın ilk aylarında; Avrupa Birliği fonlarıyla bir “İnsan Hakları Eylem Planı” hazırlattı. Eylem planının; aylık, 3 aylık ve 6 aylık hedefleri vardı. Bir aylık hedeflerin hiçbiri yerine getirilmedi. 3 aylık hedeflerin 40’ından 16’sı, 6 aylık hedefteki 84 adımdan 20’si hayata geçirildi. Yani toplamda 136 hedeften sadece 36 tanesi uygulandı. Bu sırada ne mi oldu? Hukuk reformuyla tanışmayı bekleyen Türkiye, dünya adalet sıralamasında 128 ülke arasında 107. sıraya düştü.

Hukukla tanışamamıştık, bari ekmeğimizi koruyabilseydik ama o da 2021’de mümkün olmadı. Erdoğan’ın “Reform yılı olacak” sözünü verdiği tarihten bu yana ekmeğimiz daha da küçülmeye başladı.

Temmuz ayında yıllık enflasyon oranı %18,95 olarak açıklandı. Son 18 yılın en yüksek temmuz enflasyonu açıklanınca, Erdoğan kameraların karşısına geçti: “Enflasyon noktasında ağustosu geride bıraktığımızda düşüşü göreceğiz. Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur.” Ağustos ayını geride bıraktık, eylülün başında ağustos enflasyonu açıklandı: % 19,25!

Resmi istatistik kurumu TÜİK’in yöneticisinin Saray tarafından 7 kez değiştirilmesi kâr etmemişti, manipüle edilmiş enflasyon rakamları bile Erdoğan’ı tekzip ediyordu. Peki, açıklanan rekor düzeydeki Ağustos enflasyonu üzerine Erdoğan ne yaptı? Yine kameraların karşısına geçerek, “Enflasyon bizim değil, tüm dünyanın sorunu” açıklaması yaptı. Savaş içinde olan Suriye’de bile enflasyon yaklaşık % 13, batımızdaki AB’de ortalama % 2,5 olmasına rağmen…

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...