Gündem

Türkiye ile Suriye ilk resmi görüşmesini Bağdat’ta yapacağı iddia edildi!

Türkiye Suriye ile daha önce istihbarat çerçevesinde görüşmelerini sürdürüyordu ama bu kez resmi görüşme olacak. Türkiye ile Suriye uzun yıllar sonra ilk resmi görüşmesini Bağdat’ta yapacak. Güvenilir kaynaklar Türkiye’yi temsilen MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük arasında Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir görüşme gerçekleştirileceğini belirtti.

Son dönemlerde Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile yürütülen ilişkilere paralel olarak, Suriye ile de ilişkilerin düzetileceğini belirten kaynaklar, Rusya’nın bu görüşmeyi çoktan beri istediğini ve ayrıca Rusya’nın bu görüşmede arabulucu konumda olduğunu da belirttiler.

Suriye ile yapılacak olan bu resmi görüşme ile ilgili iktidar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Ayrıca, Fidan ile Memlük arasında yapılacak bu görüşmenin içeriğine dair henüz bir bilgi yok.. Ama iddialara göre görüşmenin başlıca konusu İdlib olacak.

ABD kaynaklı edinilen bilgilere göre Türkiye’de barınan bir kısım Suriyeli göçmen İdlib’e yerleştirilecek ve İdlib’in Türkiye himayesine geçme ihtimali var. Ayrıca İdlib’ in Türkiye himayesine geçeceğine dair iddialar an itibari ile iç siyasette en çok dedikodusu yapılan konular arasında olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...