Ekonomi

Dolar 15 TL’yi göreceğine dair uzmanlardan flaş yorumlar!

Ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru hakkında iddialı açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin büyük bir hata olacağını belirten Geçer, bu yanlış dolar kurunu 15 TL’ye götürebilir dedi.

Dünya genelinde parasal sıkılaşma politikasının başladığını, Türkiye’nin ise musluğu açarak faiz indirimine gittiğini söyleyen Ekonomist Geçer, ‘’bu yanlış doları 15 liraya taşıyabilir, bu işin ağır bedelini ülke olarak ödeyebiliriz. Dolar kuru baskılanama bilir. Faizde daha sonra alır başını yürür gider’’ dedi. Türkiye’nin en büyük sorunu olarak döviz rezervlerinin yetersizliğini gösterdi.

Araştırmacı gazeteci Bilal Demir ise; yılın başından beri dolar kurunun 15 TL’yi geçeceğini açıklamış ve vatandaşlara dolar ile borçlanmama uyarısı yapmıştı. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Araştırmacı yazar Bilal Demir ‘’biliyorsunuz ben bunları ısrarla söyleyeceğim. Benim dolar kuru tahmin değerim 2023 yılı sonu itibari ile 15 TL’dir. Ben bundan geri adım atmıyorum. Ama korkum şudur; oraları görmeyeceğiz. Dolar kuru 15 TL’yi daha erken görecek. 2023 olmadan dolar bütün bariyerleri aşıp geçecek. Şu anda zaten Avro 11 liraya doğru gidiyor. Bundan sonra ise yine Türkiye’nin varlıklarını eriterek, dışarıya aktardıkları paraların bir kısmını geri getirerek, Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alınan paralarla göreceli olarak, geçici olarak döviz kurlarının yükselişinde bir takım yumuşamalar yaşanacak olsa bile vatandaş her hafta, her ay dolar kurundaki rekorlara tanık olacak.

Doların minimum 15 TL’ye çıkacağı konusunda ısrar eden gazeteci ve aynı zamanda ekonomist olan Bilal Demir, ‘’AKP bu saatten sonra ağzı ile kuş tutsa bile yatırımcıya güven veremez. Son bir yıldır Türkiye’ye gelen yabancı yatırım sıfır. Türkiye’nin şu anda ki ithalat tutarı ihracat tutarından çok fazla ve her ay cari açık veriliyor. Erdoğan her konuşmasında ihracatta rekor kırdık diyor ama ithalatta ki rekorlardan bahs etmiyor. Ayrıca Erdoğan Merkez Bankası’na swap anlaşmaları ile giren yani borç aldığımız paraları TCMB’nın rezervleriymiş gibi gösteriyor. Hem her ay cari açık vereceksin, hem yabancı yatırım sıfır olacak ve tablo bu iken çıkıp eksi 43 milyar dolar olan döviz rezervlerini artı 118 milyar dolar olarak göstermeye çalışacaksın. Buna bazı vatandaşlarımız inanabilir ama önemli olan kendi tabanını inandırmak değil, yatırımcıyı inandırmaktır. Yatırımcıya güven vermedikçe yatırım olmaz. Yatırım olmadıkça üretim olmaz. Üretim olmadıkça ithalat değerleri daha yüksek çıkar bilakis işsizlik, enflasyon bunları takip eder’’ dedi.

DolarTL tarafında gidişat belli. Bugünkü zorunlu karşılık düzenlemesini faiz indirimine hazırlık olarak değerlendiriyorum. Rezerv opsiyon mekanizmasını sadeleştirmek için yapılmış olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir sadeleşme ihtiyacı olsaydı bu kadar beklenmez daha önce yapılırdı.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapacağına dair haberimiz yine bu ekranlarda yayınlanmıştı. TCMB’nın faiz indirimi kararını 10 gün içinde açıklayacağı bekleniyor. Faiz indirimi kararının açıklanması ile beraber döviz kurlarında ki sıçramalar eş zamanlı görülecek.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...