Gündem

Süleyman Soylu’nun ne zaman istifa edeceği konusu netleşmeye başladı!

Bilal Demir- Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kez istifa ettiğini duyurdu lakin istifa dilekçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geri döndü. Ama sonra ki gelişmeler ile Süleyman Soylu’nun ikinci kez istifa edeceği ve bu kez Erdoğan’ın kabul edeceği söylense de Ankara bunu ‘’görevden alma’’ olarak tanımlıyor. Kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları ise bu süreci hızlandırdı lakin Erdoğan bekliyor. Neyi bekliyor, Süleyman Soylu ne zaman istifa edecek yada görevden alınacak diye sorarsanız, tüm cevaplar bu yazımız da…

Hemen belirteyim, emin olun an itibari ile bıçak sırtındadır. Çünkü kamuya yansıyan her rezaletin ardında bir yakını çıkmaktadır. Yeğeni Sadık Soylu derken bir Soylu daha çıktı. Onun adı da Mehmet Soylu. İlaç dahil türlü türlü ithalat işleri yapıyor. Bakanın kuzeni olan Mehmet Soylu’nun şirketi 1 milyar liralık büyük bir vurgunla suçlanıyor. Yani yargı cenderesindedir.

Yurtdışından gelen ilaçları yüzlerce misli fiyata, üniversite hastanelerine faturalandırdığı iddia ediliyor. Yani devleti 125 milyon Dolar zarara uğratmakla suçlanıyor. Soralım kendimize, Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olmasa idi Mehmet ve Sadık Soylu’lar bütün bunları yapabilir miydi?

Ayrıca Emniyet ve Jandarma istihbaratı elinde tutan ve her şeyden, herkesten haberdar olan Süleyman Soylu bu yeğen ve kuzeninden haberdar olmaması ilginç değil midir? Yoksa haberi vardı da suskun mu kaldı yani amiyane tabirle yol mu verdi? Elbette bu sorular ispat edilemeden evet denilemez lakin böyle sorular kamuoyunda yüksek perdelerden soruluyor.

Sadece bu iki ismin yaptıkları değil, Sedat Peker’in ifşaları da ortadadır. Mesela;

*Aranmasına rağmen Sezgin Baran Korkmaz’ın Süleyman Soylu ile görüşme yaptıktan sonra Türkiye’yi terk etmesi,

*Soylu’nun ifadesi ile Peker’in her ay maaş verdiğini söylediği AKP’li ismi açıklamaması,

*Kokain operasyonlarında açığa çıkarılamayan ve konuşulamayanlar, ne hikmetse tonlarca kokain yakalandığına dair görüntüler basına verilmesine rağmen kimsenin bu konuda gözaltına alınmamış olması,

*Sivillerin silahlandırılması,

* Thodex vurguncusu Faruk Fatih Özer olayı ve de benzer konular Süleyman Soylu’yu sadece halk ve hukuk nezdinde değil, Saray gözünde de aşağı çekmiş durumda ki, hatırlayın Tayyip Erdoğan kendi bakanını 20 küsür gün sonra Bahçeli’nin baskısı ile zoraki sahiplendi.

Erdoğan’ın sahiplenmesi, suç örgütüne karşı ‘’mecburi sahiplenme’’ olarak yorumlandı ki Bahçeli’nin tavrı da o süreçte etkili olmuştur. Ancak yaşananları unutmama özelliği ile tanınan, bilinen Recep Tayyip Erdoğan’ın Süleyman Soylu’nun üstünü çizdiği ve görevden almak için uygun bir zaman beklediği siyasi kulislerin ortak kanaati. Burada hareketle, Soylu artık geri sayımda diyebiliriz.

Malum yeni bakanlıklar kuruluyor ve oralara atamalar yapılacak. İlaveten, seçim öncesi kabinede revizyon yapılacağı belirtiliyor. İşte, Süleyman Soylu bu sürece dahil edilip, istifası istenecek deniliyor ki, AKP’li bazı vekiller o gün çok uzak değil yakındır diye belirtiyorlar.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...