EkonomiEmlak

Konut fiyatları en hızlı artan ülke Türkiye oldu!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak -Bu yıl, fahiş kira artışları milletimizi bezdirmiş. Partimize şikâyet telefonları yağıyor. Veriler bunu doğruluyor. Kiralık ve satılık konut ilanlarının verildiği bilinen bir internet sitesinin hazırladığı endekse göre, son bir yılda, kiralar; İstanbul’da yüzde 51, Ankara’da yüzde 32, İzmir’de yüzde 31, Adana ve Antalya’da yüzde 50, Mersin’de yüzde 64, Kayseri’de yüzde 54, Konya’da yüzde 34 artmış. Özellikle büyük şehirlerimizde kira artışları, resmi enflasyon rakamını katlıyor.

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR

Avrupa’da konut fiyatları en hızlı artan ülke Türkiye… Devlet yurtlarına başvuru tarihi dün akşam sonlandı. Üniversiteler gelecek hafta açılıyor. Bu gecikme aileler ve öğrenciler için ciddi bir belirsizlik yarattı. Özel yurt kiralarındaki artışlar, ev kiralarını da solluyor.

Peki, bu kiralarla millet çocuğunu nasıl okutacak? Bu konut fiyatlarıyla gençlerimiz nasıl yuva kuracak? Ülkeyi 20 yıldır yöneten Erdoğan’ın şahsım hükümetinin buna bir çözümü var mı? Ne gezer…

HARÇ BİTTİ, YAPI PAYDOS

Ülkenin tüm kaynaklarını son 20 yılda betona gömdüler. Erdoğan hala yandaş müteahhitleriyle, ‘Talan İstanbul’ projesiyle rant devşirme peşinde. İstanbul’u yabancılara peşkeş çekmek için vatandaşlık promosyonlu betonlaşma, katar katar sürüyor.

Ama bu arada inşaat sektöründe, yandaş olmayan müteahhitler, ‘Tıkandık artık’ diye feryat ediyor. İnşaat maliyetlerinde çok ciddi artışlar var. Son bir yılda; inşaat demiri yüzde 75, hazır beton yüzde 97 zam görmüş. Bütün bu zamların arkasında hükümetin iş bilmezliği, tedbirsizliği, pandemi sonrasında yaşananlara seyirci kalması var. En son çimentodaki olağanüstü zamlar müteahhitlere; ‘Harç bitti, yapı paydos!’ dedirtti.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...