Gündem

Erdoğan’ın Daha Adil Bir Dünya çağrısına verilen yanıt AKP’yi suspus yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘’Daha Adil Bir Dünya Mümkün’’ adlı kitabı çıkartı. Kitabında Birleşmiş Milletler gücüne adalet çağrısı yapan Erdoğan’ın bu çağrısına muhalefetten öğle bir yanıt geldi ki, AK Parti adeta suspus oldu.

Bu vatanın altın madenlerini Kanadalı şirketlerine peşkeş çeken AK Parti iktidarı bunun karşılığında ormanlarımızın yok edilmesine, siyanürle tabiatın yok edilmesine göz yumması Erdoğan’ın ‘’Daha Adil Bir Dünya’’ söylemine ne kadar ters düşmüşse, ülke kaynaklarının göz göre göre sömürülmesi, yargının durumu, Anayasa ve AİHM ihlalleri, eve ekmek götüremediğini belirten vatandaşların kafasına çay atılması da bu çelişkinin bariz örneklerini oluşturuyor.

Erdoğan’ın adil bir dünya çağrısına yanıt veren CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak ‘’Devletin bütçesini, milletin vergilerini harcarken, ihaleleri adrese teslim dağıtırken ‘ticari sır’ diyerek şeffaflıktan, hesap vermekten kaçıyorsa dünyada ciddiye alınır mı? Ülkesinde 19 yılda üç kez Yargı Reformu Strateji Belgesi, İnsan Hakları Eylem Planı açıklayıp hâlâ tek adım atmayanların, daha adil bir dünya isteğinin samimi olduğuna kim inanır? ‘Dünya 5’ten büyük’ diyerek her ülkenin söz ve temsil hakkını savunacaksınız, diğer yandan ülkenin üniversitelerine rektör atarken, ne akademisyenlerin ne aylardır ayaktaki öğrencilerin söz haklarına, seslerine kulak tıkayıp keyfi atamaları sürdüreceksiniz’’ dedi.

Erdoğan Toprak, Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılanların ‘’Daha Adil Bir Dünya’’ sloganına uymadığını, Tayyip’in samimi olmadığı iddiasını şu ifadelerle dile getirdi;

Dünyada mazlum milletlerin BM ve BMGK’da oy hakkını savunurken, zenginliklerinin sömürülmesine karşı çıkarken, kendi ülkenizde seçmeni ve oyunu yok sayıp, seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atayacaksınız. Seçilmiş vekilleri hapse atacaksınız.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali, tahliye yargı kararlarını hiçe sayacaksınız. Ülkenizin ormanlarını, derelerini, madenlerini, doğasını sonsuz sömürüye açıp, karşı çıkanlara da hain diyeceksiniz.

Ülke kaynakları 3-5 müteahhite akıtılırken, eve ekmek götüremediğini söyleyen yurttaşın kafasına çay atacaksınız. Daha adil bir dünya için ‘çok kültürlülüğü ve çok kutupluluğu’ savunurken kendi yönettiğiniz ülkede tek sesliliği, tek adam otoritesini hâkim kılmak için medyayı, muhalefeti, fikir-düşünce ifade edenleri susturmak için cezaevine göndereceksiniz.

Daha adil bir dünya çağrısı yapan iktidarın kendi ülkesinde ve insanlarına karşı ne kadar adaletsiz olduğunu gösteren bu örnekleri çoğaltmak mümkün…

İnsani, ekonomik, demokratik, şeffaflık, adalet, özgürlük vb. tüm endekslerde kendi ülkesini dibe vurduranların, BM’de ‘adil, demokratik, şeffaf, hesap verebilir bir dünya’ çağrısı yapması, inandırıcılıktan uzaktır.

Gelirinin AFAD’a bağışlanacağı açıklanan kitap, kanımca iktidar müteahhitlerince binlerce adet satın alınacaktır. AK Parti örgütlerinin aşı olana bedava kitap kampanyası, kitabın devlet parası, iktidar baskısı ve parti imkânlarıyla pazarlanacağını göstermektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, keşke bu kitabı inanarak yazsaydı. Keşke adil, refah ve barış içinde, demokratik bir Türkiye için çabalasaydı!”

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...