Gündem

Engelli olmayan 62 bin AKP’liye engelli maaşı bağlandığı doğrulandı!

Sayıştay Raporlarında engelli raporu olmadığı halde Aile Bakanlığının 62 bin kişiye engelli maaşı verildiği iddia edilmişti. Bakanlığın veri tabanlarını inceleyen Sayıştay, fazladan 62 bin civarında engelli maaşı artışını gözden kaçırmamış ve bu durumun açıklanması talebinde bulunmuş.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan “evde bakım yardımı” ücreti için engelli sağlık kurulu raporunda %50 ve üzerinde engel oranının yanı sıra, “ağır engelli” ibaresi yer alması zorunluluğu aranıyor. Sayıştay tarafından Eylül 2019 tarihinde yayınlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dair 2018 yılı denetim raporuna göre, sağlık bakanlığı veri tabanında bu rapora sahip olmayan ortalama 62 bin kadar kişiye, 1.179,40 TL tutarında evde bakım ücreti sağlandığı iddiası doğrulandı. İşte, belgelerle, Bakanlığın yaptığı açıklamalarla, Sayıştay Raporlarına göre engelli olmadığı halde 62 bin AKP’liye engelli maaşı bağlanması skandalının kanıtları…

2018 Yılında Engelli Olmayan 62 Bin Kişiye Evde Bakım Ücreti Verildi mi?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın engellilere sağladığı maddi destek olan “evde bakım ücreti”, ancak engelliler için sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 olan ve “ağır engelli” ibaresi bulunan kişilere sağlanıyor. Yani bu yardım için, engelli sağlık kurulu raporuna ihtiyaç var. Bu yardımın tutarı ise 2018 yılında 1.179,40 TL’ydi.

Sayıştay tarafından Eylül 2019 tarihinde yayınlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dair 2018 yılı denetim raporunda ise bu rapora sahip olmayan 62 bin kadar kişiye, evde bakım ücreti sağlandığı tespit edilmiş.

Bunun yanı sıra, engelli sağlık kurulu raporu (ESKR) bulunup, ancak bu raporda “ağır engelli” ibaresi bulunmamasına rağmen evde bakım ücreti alan ise ortalama 35 binin üzerinde kişi olduğu tespit edilmiş.

Konu ile ilgili Sayıştay denetim raporunda yer alan açıklamalar şu şekilde:

Denetim raporunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın konuya dair cevabına da yer verilmiş. Yapılan açıklamaya göre, verilen engelli sağlık kurulu raporlarının (ESKR) veri tabanına işlenme sürecinin devam ettiği belirtilmiş. Oluşan bu sayıların, raporların aslında var olmadığını işaret etmediği ve bir yıl içinde tüm raporların elektronik ortamda düzenleneceği belirtilmiş.

Sayıştay raporunda da veri tabanında kayıtlar gerçekleştirildikten sonra, geri alınması gereken tutarların takip ve tahsilinin yapılması gerekliliğinden bahsedilmiş.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ortaya çıkan sayıların raporların veri tabanına işlenmemesi sebebiyle olduğunu ve 1 yıl içinde bu durumun düzeltileceğini belirtmesine karşın, 2020 yılında yayınlanan ve 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin denetim raporunda da benzer bir tablo söz konusu. 2019 yılında engelli sağlık kurulu raporu olmadığı hande evde bakım ödemesi alan ortalama 40 bin kişi bulunduğu tespit edilmiş.

Bunun yanı sıra, 2019’da veri tabanında engelli sağlık kurulu raporu bulunan ancak raporda “ağır engelli” ibaresi bulunmadan evde bakım ödemesi alanların sayılı ise ortalama 30 bin kişi olmuş.

2019 raporunda aynı zamanda sağlık bakanlığı sisteminde raporu olmadığı halde ‘’engelli aylığı ödemesi’’ alanların sayısının 2019’da ortalama 95 bin kişi olduğu belirtilmiş. Raporu olmadığı halde engelli aylığı ödemesi alanlar 2018’de ise 138 bine kadar yükselmiş.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...